Разбојници најчешће нападају на улици по мраку

Припадници Министарства унутрашњих послова у Новом Саду ухапсили су прошле недеље З. С. (35) с подручја Жабља и С. Н. (30) из општине Бачка Паланка, под сумњом да су да починили кривично дело разбојништва тако што тукли једног тридесетшестогодишњака из Ваљева, лакше га повредили и одузели му новац и мобилни телефон.
Džeparenje  foto: Youtube/printscreen
Фото: Youtube Printscreen

Полиција је убрзо пронашла осумњичене и украдени телефон код једног од њих. То саопштење о пљачки је послала новосадска Полицијска управа, а неубичајено је то што се она одиграла међу људима без имовине, односно бескућницима.

Како сазнајемо у полицији, у првих 11 месеци прошле године број кривичних дела на подручју Јужнобачког округа смањен је (9.049 према 9.162), а међу тим њима најбројнија су, као и претходних година, кривична дела против имовине која, истовремено, бележе и највеће смањење. Број кривичних дела разбојништва смањен је готово петину, а проценат расветљавања већи је десетак процената у односу на преклане и износи око 65 одсто.

Прошлог месеца писали смо да је новосадска полиција ухапсила М. К. (19), убрзо пошто је, како се сумња, извршио разбојништво и разбојништво у покушају. Он се терети да је, уз претњу ножем, одузео новац возачу једног  такси удружења те да је на исти начин покушао да опљачка још једног таксисту. У другом случају, таксиста је покушао да се одбрани и том приликом задобио повреде ножем по рукама. Осумњичени је затим побегао, али га је Криминалистичка полиција убрзо пронашла и одредила му задржавање до 48 сати.

Дела углавном чине изгредници од 18 до 30 година, с тим што је у последње време мало повећан број млађих пунолетника

Такође брзом и ефикасном интервенцијом припадника МУП-а, у Беочину је ухваћен Г. З. (20) с подручја Сремске Митровице, осумњичен за разбојништво у пошти у Раковцу. Он је ухваћен у атару, на путу према Лединцима, непосредно пошто је, како се сумња, уз претњу ножем, одузео новац од радника поште. Полиција је пронашла украдени новац и нож за који сумња да је коришћен у кривичном делу.

Полиција је расветила и разбојништво, почињено 17. октобра у једној новосадској пошти и ухапсили двојицу осумњичених за то кривично дело. Шапчанин Д. Ч. (27) терети се да је, уз претњу пиштољем, одузео новац од раднице поште и побегао аутомобилом који је возио други осумњичени, његов суграђанин Д. Л. (36). Два дана касније обојица су ухапшена, а оперативним радом Криминалистичка полиција утврдила је постојање основане сумње да је Д. Ч. починио још три разбојништва у поштама у Београду и Шапцу. Обојици је одређено задржавање.

У октобру су ухапшена и тројица осумњичених за покушај разбојништва, одмах после кривичног дела у једној новосадској мењачници. Сумња се да је шеснаестогодишњи Новосађанин, уз претњу ножем, покушао да одузме новац од радница мењачнице, док су С. Н. (19) и један петнаестогодишњак стајали испред објекта. Када се огласио аларм, сва тројица су побегла, али је полиција одмах ухватила шеснаестогодишњака, а убрзо и његове саучеснике. Сумња се да су они починили још два кривична дела, разбојништво и тешку крађу.

Терете се да су, такође уз претњу ножем, одузели новац од радница продавнице на Лиману, као и за провалу у продавницу на Клиси из које су, како се сумња, однели разну робу.

Полиција је у Новом Саду ухапсила  М. М. (22), због сумње да је учинио кривично дело разбојништва тако што је ушао у једну продавницу с бејзбол-палицом и Молотовљевим коктелом и запретио радници да ће запалити објекат, а затим побегао с новцем. Полиција је узбрзо пронашла осумњиченог с украденим новцем, а у близини и бејзбол-палицу и флашу напуњену бензином.

Први човек Одсека за општи криминила у новосадској Полицијској управи Слободан Дрманац наводи за „Дневник” да је добра расветљеност дела резултат сталног присуства на терену оперативаца задужених за ту област. Они стога веома брзо реагују након дојаве, а, како каже, резултати би били бољи да нема случајева успорених дојава.


Видео-надзор добра заштита

На улици најчешће раде у групама, Кад је реч о времену извршења, нема правила – дела се извршвају током 24 сата, али очигледно им одговарају мрак и погодна прилика. Нико до њих не прати радњу три дана, али многи планирају и опсервирају одређени период пре извршења дела. То би био и апел да радници у локалима и радњама, ако примета да неко сумњиво лице више пута пролази испред радње или је осматра, без одлагања позову полицију.

Апел свим власницима радњи је и да уграде видео-назор, да радници после разбојништва одмах позову полиција а не власнике, и да на време пријаве сумњиве особе.


"Сва разбојништва су специфична на свој начин, а у мом раду су се издвојила два овогодишња", прича Слободан Дрманац."Занимљив је и случај пљачке Ерсте банке на Новом насељу, који је расветљен за мање од 24 сата. Осумњичен је Д. К. (50). Он је већ једном пљачкао ту исту екпозитуру, а то је је урадио убрзо након што је изашао с робије. Такође, урезало ми се у памћење разбојништво над таксисткињом: момак и малолетна девојка, наркомански зависници, ушли су у такси на Рибарском острву и одузели јој возило. Држали су је на месту сувозача, ставили су јој пертлу око врата и давили је и возили се док се нису слупали, односно слетели с бедема на бетонску ограду. Одмах смо реаговали – урадили увиђај, нисмо ишли кући док дело нисмо расветлили, а то смо урадило за 24 сата."

Наш саговорник напомиње да благовремена дојава грађана резултира брзом реакцијом и хватањем, зато је важно да сви оштећени без икаквог одлагања позову 192 јер се дешава, поготово кад су опљачкане радње и кладионице, да радници прво зову власника па неког радника па тек онда полицију, а буде да прође и више од четири сата док до тога не дође.

Најчешће дела чине изгредници од 18 до 30 година, с тим што је у последње време мало повећан број млађих пунолетника. Оружје се користи,  али мање него раније, с тим што је уочљиво да се неретко користе веома добре реплике пиштоља, понекад и ножа, у наивној нади да ће им та врста „наоружања” знатно ублажити казну у суду ако падну на делу, али често се ради о употреби физичке снаге, кажу оперативци.

Разбојништва се чине на улици над пролазицима, у мењачницама, радњама и кладионицама, али банке, поште и транспорти новца више нису на удару. Највише има дела на улици, и то у касним вечерим часовима, у деловима који нису довољно осветљени, па  у продавницама, а чине их махом повратници. Паре од плена троше најчешће на дрогу и алкохол, провод и коцку, а велика већина, бар око три четвртине су наркомански зависници, које у одређним тренуцима води искључиво потреба за дозом, а не здрав разум. У односу на остале општине у Јужнобачком округу, бар 80 процената разбојништава, али и више, почини се у Новом Саду.

М. Вујачић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести