Тема “Дневника”: Поновно вештачење открива убицу Јелене Марјановић?

Апелациони суд је вратио оптужницу против Зорана Марјановића на допуну тако да ће нови тужилац морати да исправи грешке настале на почетку истраге и допуни оптужницу новим доказима.
1
Фото: Јелена Крсмановић Марјановић

Апелациони суд је, октобра прошле године, по други пут вратио оптужницу против Зорана Марјановића којом се терети за тешко убиство, за које је запрећена казна затвора до 40 година. Како је тада у образложењу одлуке навео Апелациони суд, Тужилаштво, а самим тим нови заменик тужиоца, треба да прикупи нове доказе и провери постојеће из оптужнице ради бољег разјашњења стања ствари.

У одлуци Апелационог суда се наводи да је потребно обавити просторно-временско вештачење свих снимака сигурносних камера које се налазе на једној кући у Борчи, на путу за Црвенку, који гледају на насип, а којих нема у предмету.

Такође, Биолошком факултету у Београду достављен је брис ДНК узет с десне руке, односно с огреботине, Зорана Марјановића одмах по проналаску певачициног тела јер поменути материјал није отваран и вештачен. Због тога је, како се наводи, потребно обавити ДНК вештачење, ради утврђивања чији је ДНК с огреботине на Зоранавој руци.

Фото: Зоран Марјановић

По налазу Биолошког факултета, који је достављен у оптужници, утврђено је да ДНК материјал изолован са задњег седишта „мерцедеса" припада Јелени, а по свом интензитету одговара јачем трагу крви. Међутим, није наведено на који начин је могао настати и колико је стар.

У образложењу Апелационог суда се наводи да је неопходно и да се обави допунско вештачење телефона Зорана Марјановића да би се утврдило да ли га је окривљени свесно искључио.

Такође је потребно да вештаци из области телекомуникација обаве просторно и временско вештачење кретања мобилног телефона сведока који је у тренутку убиства певачице био у близини насипа и који је у свом исказу навео да је тог дана носио мобилни телефон.

По ранијим најавама, може се очекивати и да у оквиру нових истражних радњи, а у циљу разоткривања свих детаља у том случају, буде наложена и ексхумација певачициног тела да би се поново урадила обдукција. Поједини стручњаци сматрају да би ексхумација могла бити врло корисна јер у поновљеним обдукцијама веома често могу да се открију неки дотад непознати детаљи. 

Подсетимо, истрага о убиству певачица Јелена Крсмановић Марјановић, која је убијена 2. априла 2016. године на насипу у Борчи, траје три године.

Њен супруг Зоран Марјановић је ухапшен у септембру 2017, а оптужница, која га терети за тешко убиство, подигнута је у фебруару 2018. Наредног месеца Виши суд ју је вратио ВЈТ-у и наложио му допуну истраге.

Ексхумација би могла бити врло корисна јер у поновљеним обдукцијама веома често могу да се открију неки дотад непознати детаљи - сматрају поједини стручњаци 

Зорану Марјановићу је у јулу 2018. укинут притвор после девет месеци које је провео иза решетака. По оцени Апелационог суда, првостепено решење је донето уз битне повреде одредаба кривичног поступка јер су чињенице које су предмет доказивања потпуно нејасне и у знатној мери противречне. Због тога се чињенични и правни закључци првостепеног суда нису могли испитати па се укидање показало као нужно.

Нова, допуњена оптужница, подигнута је крајем јуна, почетком августа Виши суд ју је потврдио, али је Апелациони суд октобра прошле године по други пут вратио оптужницу и наложио Вишем суду поновно одлучивање о том решењу.

Н. С. Х.

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести