ПОНУДА НА ПАЛАНАЧКОЈ ПИЈАЦИ Прасетина 500 динара, јагњетина 650

БАЧКА ПАЛАНКА: Претпразнична атмосфера у Бачкој Паланци, по традицији, прво се осети на овдашњој пијаци у самом центру вароши. Као и за све верске празнике, па тако и за Васкрс, празник над празницима, своју рачуницу имају и овдашњи трговци, односно пијачари.
 bp pijaca.
Фото: Dnevnik.rs

У самој пијаци, али и испред ње, па и на улицама нуди се пригодна роба – јаја обична и чоколадна.

Домаћице, посебно оне старије, баке, размилеле се по граду и шацују робу која ће им требати за предстојеће дане. За сада цене кокошијих јаја не наговештвају поскупљење, а у зависности од величине могу се купити од 9 -13 динара по комаду. Највећа потражња очекује се данас и сутра, јер жене их фарбају обично у петак.

На цени су и фарбе за јаја, сличице, мада многе домаћице остају верне луковини. Деде и тате су задужене да се распитају и обезбеде рибу, а за недељу шунку, по могућству печеницу... Трговци нуде прасетину по 500, а јагњетину 650 динара за килограм, па ко воли и може себи да приушти нека изволи.


Стотину јаја о трошку председника МЗ

Мишо Ивановић, председник Савета Месне заједнице „Центар“ у Бачкој Паланци, планира да о свом трошку купи преко стотину јаја, да организује децу која ће их осликати, односно украсити, а да би све било интересантније и значајније овај догађај ће се организовати у самом центру вароши, испред зграде Општине, код нове фонтане. Вели, хоће да натера деде и баке, тате и маме, тетке, стрине, ујне да са децом изађу на предиван травњак и да заједно са малишанима украсе васкршња јаја. Ко зна да покаже, а ко не зна нека научи.


Чини се да се овде, а вероватно и целој Србији, празнику највише радују деке и баке, јер то је прилика да после дуго времена дочекају госте -  децу и унучиће из белог света, јер су многобројне младе фамилије отишле за боље плаћеним послом и бољим животом. Наследници, обично посете родни дом или с пролећа, за Васкрс и у јануару за Божић. Буду пар дана, па поново на арбајт.

Подоста је овдашњег света у последњу деценију-две отишло у Немачку. Тамо су се и многа деца родила, па се деде овде хвали како мали знају српски али и немачки. Једино што није лако ускладити календаре. Добили су млади од послодаваца седам слободних дана, дошли у Србији у прошли петак када су почели ускршњи празници по грегоријанском календару, а на посао треба да се јаве у пондељак другог дана православног Васкрса.


Припреме у два храма

За масован долазак верника спремају се два храма, црква Светог Јована Крститеља у Старој Паланци и црква посвећена Покрову Пресвете Богородице у Новој Паланци. Свештеници приводе крају посао свећења водице по домовима верних и, онако успут, сугеришу онима који су заборавили или никада нису научили, који су то обичаји прикладни православљу у обележавању Васкрса.


Тако ће се десити да ће многи на пут кренути у суботу, па да у недељу, на сам празник неће ни бити у Паланци. Код нас су послодавци и држава, очито строжи, па ће добрим делом радничка класа радити и у петак, а фактички једини слободан, иначе радни дан, имаће у понедељак – али не сви.

М. Суџум

 

EUR/RSD 117.1197
Најновије вести