УСКОРО ПЛУТАЈУЋИ БАЗЕН ЗА БРЧКАЊЕ У ПАЛИЋКОМ ЈЕЗЕРУ Несвакидашњи пројекат из програма „Скок у будућност – Србија 2027“ СПРЕМАН ЗА КУПАЧЕ ДО КРАЈА ГОДИНЕ

У оквиру програма Владе Србије „Скок у будућност - Србија 2027”, представљен је план изградње плутајућег базена, као посебне целине, на Палићком језеру у Суботици, а рок за завршетак радова је децембар ове године.
c
Фото: Влада Србије („Скок у будућност – Србија 2027”)/Туристичка организација Палић/Dnevnik.rs

О тој идеји и пројекту први пут се могло чути пре две године када је тадашњи председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор, који је преминуо крајем октобра прошле године, приликом обиласка аква парка у изградњи на Палићу изнео предлог да се постави базен у оквиру самог језера.

Он је тада истакао да би то омогућило грађанима да се купају, а да ипак не буду у бактериолошки неисправној води језера.

- То је технолошки могуће. Вода у том базену би била чистија од језерске. Видећемо да ли је то могуће имплементирати у Палићком језеру. Ради се и на стручном сагледавању третирања укупне масе. Исушивање језера није решење, треба да тражимо друге могућности, која ће са једне стране сачувати здравље људи, а са друге коришћење потенцијала и економичност – рекао је Пастор у лето 2022. године.

4.700 квадратних метара водена површина базена
Фото: Влада Србије („Скок у будућност – Србија 2027”)
Купалиште је планирано да се уреди просторима-платоима и моловимаза сунчање и опреми савременим садржајима за забаву и рекреацију на води – водени тобоганима, скакаоницама

Пажљивијим ишчитавањем документа које Град Суботица ставља на јавни увид могло се наслутити да овако атрактиван, несвакидашњи и јединствен пројекат у нашој земљи није баш на тако далеком штапу. Наиме, Суботица је још летос ставила на рани јавни увид план детаљне регулације за централни део простора Бање Палић на Палићу. У њему се, додуше врло кратко и штуро, спомиње постављање базена на језеро.

- У склопу Женског штранда је планирана изградња базена, па би купалиште у склопу овог објекта добило нови квалитет и атрактивну туристичку димензију. Планирано је да базен буде смештен унутар простора језера као издвојена целина. Водена површина базена биће око 4.700 квадратних метара. Купалиште је планирано да се уреди просторима-платоима и „моловима” за сунчање и опреми савременим садржајима за забаву и рекреацију на води - водени тобогани, скакаонице.

Лане је отворен аква-парк, који је заједничка инвестиција Републике Србије, Покрајинске владе и Града Суботице, вредна 15 милиона евра
Фото: Дневник (Б. Лучић)
Уз обалу језера планиране су трим-стазе и бициклистичка стаза око језера, рекреативног, а могуће и  спортско-такмичарског карактера

Пратећи садржаји и функције купалишта смештени у оквиру постојећег објекта Женског штранда (свлачионице, санитарни чворови, тушеви, ресторан) планирани су да се осавремене и надопуне у складу са новим потребама и планираним капацитетом купалишта на начин очувања целовитости, архитектоских и амбијенталних вредности заштићеног објекта – наведено је у документу.

Фото: Туристичка организација Палић

Осим тога, уз обалу језера планиране су трим-стазе и бициклистичка стаза око језера, рекреативног, а могуће и  спортско-такмичарског карактера. Недавно пуштање у рад новог система за пречишћавање воде ће у наредном периоду побољшати квалитет воде што ће омогућити организовање великог броја такмичења европског и светског ранга. Планирано је проширење постојећих хотелских зграда, проширење зоолошког врта, изградња нових смештајних капацитета, базена и спортских терена и хортикултурно уређење.


Слична идеја и у Новом Саду

Није Суботица једини град у чијим плановима се нашао плутајући базен. У нацрту плана детаљне регулације новосадске плаже Штранд који је објављен почетком прошле године предвиђа нове садржаје који ће посетиоцима најлепше плаже на Дунаву омогућити да уживају у још више спортских терена, угоститељских објеката, биоскопу на отвореном, плутајућем базену, дечијим игралиштима и зеленилу. Планирало се постављање базена као понтона, димензија приближно 12 са 30 метара са простором за сунчање и одмор, са уређеним прилазима и таквог положаја да не ремети одвијање воденог саобраћаја из Дунавца ка Дунаву.


Судећи по овом документу Град Суботица у наредном периоду планира озбиљно да улаже у туризам на Палићу јер његове природне карактеристике и архитектонско наслеђе погодују да он постане једна од најзначајнијих туристичких дестинација у земљи. Подсетимо, и прошле године је обогаћена туристичка понуда Палића отварањем аква- парка који је заједничка инвестиција Републике Србије, Покрајинске владе и Града Суботице и вредна је 15 милиона евра. У Суботицу и на Палић долази око 50 одсто страних туриста, а циљ је да се још више привуку и домаћи туристи.

С. Ковач

Фото: Влада Србије („Скок у будућност – Србија 2027”) и Туристичка организација Палић

EUR/RSD 117.1131
Најновије вести