Да се чује сваки глас

За разлику од периода када је истраживањем тима са Факултета за спорт и туризам Стратегија културног развоја Новог Сада тек задобијала обрисе, веома малог одзива

 установа и удружења у култури, сада, на пола пута до даље процедуре за њено усвајање, влада веома висок ниво заинтересованости свих актера културне сцене. То се дало закључити  у Скупштини града, на ванредној, трећој, од две предвиђене јавне расправе, путем којих се износе примедбе и предлози, како би документ био усавршен.

На  јавној расправи, била је видна огромна потреба за разговором, дискусијом, њеним заоштравањем и релаксацијом, било је и критика самог Нацрта Стратегије, укључености актуелног Савета за културу, па се често и скретало са главне теме, чланова који би требало да дефинишу стратегију партиципативности у културној политици или, простим језиком речено, начин на који ће сваки глас да се чује.

Ова ставка је нарочито била значајна због тога што покрива оснивање саветодавног тела, међуресорну сарадњу, сталност комуникације, јачање капацитета Градске управе за културу, начин финансирања пројеката (конкурси) и приступачност институција културе. У расправи се стигло чути нешто само о две тачке - саветодавном телу и уређењу конкурса, а све остале сугестије тим за израду Стратегије културног развоја Новог Сада, до следеће јавне расправе заказане средином августа, примаће писмено (www.bazakulture.rs).

Расправа је у великој мери показала оно што се већ више од деценије зна, у култури Новог Сада ситуација није завидна, многа поља су непотпуно или лоше уређена, Градска управа за културу нема капацитета, нити стручности да се носи са тим, док се међу актерима ван партијске поделе посла често јављају конфронтације, као и међу актерима независне и институционалне сцене, или чак унутар њих самих.

Док се у артикулацији репрезентативног саветодавног тела трагало за правим решењем (савет, пленум, веће...) и већим ингеренцијама (већа права од саветодавних - вето, одлуке, обавезујуће препоруке...), у невољама са конкурсним финансирањем сви учесници, а било их је заиста много, скоро пуна Плава сала новосадске Скупштине, сложни су у томе да се на градски буџетски новац за културни живот и догађања не могу уплаћивати ретроактивно, када је пројекат већ реализован.

Такође, актери независне сцене тражили су веће учешће у комисијама од актера институционалне сцене. Још један проблем је то што све функционише од ребаланса до ребаланса, односно годишње, тако да се дугорочнији пројекти у култури, опет мимо актуелних правила игре Европске комисије, не могу ни замислити.

Подсећања ради, управо је Европска комисија приметила да Нови Сад не може бити каднидат за Европску престоницу културе 2021, о чему се већ годинама говори, уколико нема, као што је и Законом о култури прописано, Стратегију развоја културе. И ето нас опет на почетку приче.

И. Бурић
 

Још мало времена за мишљења и сугестије

Јавна расправа о Нацрту Стратегије културног развоја Града Новог Сада за период 2016-2026. биће одржана још једном, 15. августа, у 12 сати, у Плавој сали Скупштине Града Новог Сада. Документ у изради је доступан и на градској интернет презентацији (www.novisad.rs), а мишљења, сугестије, осим интернетом, Градској управи за културу могуће је послати и земаљском поштом на адресу Жарка Зрењанина 2. 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести