Нови изглед достојан уметничке вредности колекције

У Галерији Матице српске ових дана преносе се вредна уметичка дела из сталне поставке у депое како би већ наредне недеље могли да почну радови на обнови фасаде.

 Ентеријер овог здања на Тргу галерија, које није наменски грађено за музеј, предано је већ годинама преображаван у место музеолошких стандарда достојно високих уметничких вредности своје колекције. По речима управнице др Тијане Палковљевић Бугарски, током протеклих десет година сређене су изложбене сале, успешно је саниран сутерен, увећан капацитет простора за конзерваторске атељее и радионице, проширени су депои и унапређени услови за чувања уметничких дела по свим стандардима. Уграђен је лифт и тако је остварен пројекат замишљен још током адаптације зграде за музејски простор 1956. године.

– Ове године је замењен кровни покривач, а сада започиње реконструкција фасаде као последњи корак у обнови зграде – наводи управница. – Биће замењени прозори, санирана фасада, ново степениште, уређена околина зграде и уграђен спољни лифт за особе са инвалидитетом чиме ћемо простор Галерије учинити потпуно доступним за све, што је наш велики корак ка публици и ка освајању простора у унутрашњости зграде. Фасада није рађена у том пуном смислу, до малетра, од када је зграда подигнута 1927. а окречена је последњи пут 1972. и заиста је у лошем стању. Визуелно, зграда ће задржати исти изглед, али ће бити коришћени савремени материјали.

Обнову фасаде финансијски је омогућило Министарство културе и информисања Републике Србије са 35 милиона динара, док је други део новца у износу од пет милиона Галерија остварила захваљујући сарадњи са Војвођанском банком којој је стручно обрађена уметничка збирка коју поседује. Покренута је и акција ка грађанству да се укључе као добротвори и мада та средства нису велика, за Галерију су драгоцена, како указује управница, јер су на тај начин успели да створе нови круг донатора.

Галерија Матице српске ће док траје уређење зграде бити затворена за јавност, јер ће више од 500 дела бити премештено из сталне поставке у депое како би слике по свим прописима биле обезбеђене, а радови могли несметано да се одвијају. Временски услови ће одредитити њихову динамику, али се очекује да све буде завршено на пролеће. Иначе, током одлагања слика у депое оне се фотографишу у склопу припрема за нову публикацију „Сто ремек дела из колекције Галерије Матице српске”, која ће бити издата поводом 170. годишњице ГМС, а део ће бити пренет на конзервацију како би се истовремено урадиле и неке поправке.

Међутим, и након затварања зграде Галерија наставља изложбене и програмске активности. Током прва три месеца наредне године гостоваће у другим просторима, тако да неће бити одсутна са уметичке сцене. Тако ће у Галерији Ректората Универзитета у Новом Саду у фебруару бити приређена изложба “Уметост у десет слика - из колекције ГМС”, која је ове године представљена у региону, а у марту ће са том поставком гостовати у Француском институту у Београду.

Едукативни програм за децу Уметнички времеплов - личности и догађаји на уметничким делима ГМС одвијаће се у вртићима “Радосног детињства”, а изложба дечијих радова поводом 10 година сарадње биће приређена у јануару у Еђшегу. Едукативне радионице за младе у оквиру пројекта Креативне Европе “Hear me". Брингинг yоутх анд мусеумс тогетхер” одвијаће се у средњим школама, а касније и у ГМС. Током лета стална поставка уметности 20. века гостоваће у Музеју савремене уметности у Бањалуци.

Н. Попов

 

У сусрет јубилеју

Следеће године Галерија Матице српске пуни 170 година постојања и у припреми је низ програма којим ће бити обележен овај јубилеј. Акценат је, по речима Тијане Палковљевић Бугарски, на ономе што јесу њихове највеће вредности, а то су дела у сталној поставци и низ публикација и изложби које ће следеће године реализовати.
 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести