Великани се не заборављају

У поводу стоте годишњице рођења једне од најмаркантнијих личности домаће музичке сцене, данас у организацији Матице српске и новосадске Академије уметности почиње дводневни међународни научни скуп

„Живот и дело Рудолфа Бручија: композитор у процепу између естетика и идеологија”. Скуп је позивног карактера и о различитим аспектима Бручијевог ствралаштва говориће двадесетак музичких писаца, музиколога и истраживача из Србије и иностранства, чији ће радови на крају бити објављени у посебном зборнику.

Међу учесницима су, међу осталим, и композитори Стеван Ковач Тикмајер, Зоран Мулић и Иван Муди, дугогодишњи декан АУНС Ненад Остојић, затим др Ивана Медић и др Мелита Милин научне саветнице на Музиколошком институту САНУ, музиколози др Ира Проданов и Данијела Кличковић, писац Борислав Чичовачки... Као пратећи програм у Матици ће у 16 часова бити отворена и изложба дела архивског материјала, који је лане породица Бручи поклонила нашој најстаријој културној и научној институцији. Обрада грађе завршена је пре неколико дана у Рукописном одељењу МС и по завршетку тзв. Сумарног инвентара Личног фонда „Рудолф Бручи“, постаће доступна истраживачима.

„Грађа је стизала у фрагментима до прве половине фебруара 2017, а након тога приступљено је обради Личног фонда. Он се састоји из седам група, иначе предвиђених при обради личних фондова: лична документа, документа из делатности, преписка, документа других лица о творцу фонда, фотографије, документа сродника творца фонда, уз додатак, у коме се налазе одликовања, повеље и слично, као и позоришни програми и плакати”, наводи др Исидора Поповић, стручни сарадника у Рукописном одељењу МС.

На пригодној изложби у МС углавном ће бити представљене фотографије и музикалије, односно нотни и пратећи материјал, мада ће бити и писама, докумената, ордена, награда... Тако је, илустрације ради, поставком обухваћена епистола која се односи на светски конкурс белгијске краљице Елизабете, на којем је Бручи совојио Гран при за дело Симфонија Леста, а ту је и сама Повеља о награди.
Изложена ће, рецимо, бити и партитура балета „Демон злата”, али и програмска књижица штампана поводом гостовања ансамбла СНП-а са опером „Гилгамеш” на Babylon international фестивалу у Ираку 1987. године. Међу фотографијама истичу се, пак, она снимљена у Загребу 1917, на којој је Бручи као беба са бабом и дедом, затим снимак Рудолфа Бручија и његове супруге Олге настао испред њиховог студентског стана у Бечу, онда овековечен сусрет са Бором Драшковићем и Питером Бруком 1976, па снимак из 1986. са генералне пробе опере „Гилгамеш” где је у друштву диригента Имреа Топлака и редитеља Арсе Милошевића, те последња фотографија, настала у Новом Саду крајем августа 2002, на којој је композитор са унуком Анамаријом.

Кустос поставке је др Немања Совтић, асистент на Катедри за музикологију и етномузикологију АУНС, чија ће се књига о Рудолфу Бручију ускоро појавити управо под окриљем Матице српске. Изложба ће бити отворена до 30.  априла.

М. Стајић

У Синагоги почиње Фестивал „Рудолф Бручи”

У новосадској Синагоги вечерас почиње први Фестивал „Рудолф Бручи” концертом Војвођански симфонијски оркестар. Програм ће у целости бити посвећен Бручијевим делима: отвара га Трећа симфонија, затим следи Концерт за тромбон и оркестар бр. 3 са познатим мађарским тромбонистом Ђерђом Ђивичаном као солистом, а за финале је остављена чувена Симфонија Леста, једна од најпопуларнијих и најизвођенијих Бручијевих партитура. Концерт почиње у 20 часова, а ВСО ће наступити под управом чувеног Илмара Лапинша, руског маестра који је својевремено, 1978, дириговао и првим концертом Војвођанске филхармоније, коју је управо Бручи основао. Следећи концерт под окриљем Фестивала, који ће се кроз различите програме одвијати до краја маја, заказан је за 11. април. На програму ће бити нека од најпознатијих Бручијевих камерних дела, попут Метаморфозе Б-А-Ц-Х, која ће у новосадској Градској кући извести гудачки квартет ТАЈЈ, те Камерни оркестар Завода за културу Војводине са кларинетистом Александром Тасићем као солистом.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести