Карловачки виноградари прославили Светог Трифуна (фото)

Деветнаесту годину заредом у Сремским Карловцима су се произвођачи грожђа и вина окупили на празник Светог Трифуна, заштитника виноградара и винара, на огледном добру за виноградарство новосадског Пољопривредног факултета, које се налази у њиховом месту, и прославили своју славу.
Ђ. Радивојевић
Фото: Ђ. Радивојевић

Обележавање виноградарске славе отпочело је освећењем славског колача и жита у самом винограду и благосиљањем произвођача. Како је након тог чина рекао свештеник Саборне цркве у Сремским Карловцима Станко Лакетић, велико је дело радити у виноградима јер читав свет у Библији се назива виноград господњи, а господ је најузвишенији делатник-виноградар који дела душе наше.

– Сваки пут када дођемо у виноград, сетимо се да је господ творац света у којем живимо и да нам је он дао винову лозу, а ми да се око ње трудимо, садимо, негујемо и убирамо плодове. Зато је велико дело узгајати винограде, али је још узвишеније и благословеније то што ви за то тражите благослов господњи и благослов Светог Трифуна, као заштитника виноградара, те се сваке године на његов дан окупљамо како бисмо благословили почетак нове сезоне – рекао је свештеник Лакетић, пожелевши да Карловци буду у будућности оно по чему су у прошлости били познати, а то је центар виноградарства.

Фото: Ђ. Радивојевић

Саставни део церемоније која се на Светог Трифуна обавља у виноградима јесте симболично орезивање лозе, које по традицији, од овог дана треба да почне. Тај задатак припада куму славе, а ове године је то син познатог карловачког виноградара Милана Петровића, Стеван. Њему је јуче продекан Пољопривредног факултета у Новом Саду професор Ненад Магазин уручио повељу, факултетско признање, одскора уведено, за допринос развоју виноградарства и винарства, рекавши да, без обзира што кумство траје свега годину дана, кум има немалу обавезу, а то је да све што уради у винограду и подруму, буде њему на понос, а свима осталима на узор.

Стеван Петровић, који са братом и оцем обрађује око 13 хектара винограда, каже да су они, с обзиром на то да је време дозволило, у децембру и јануару орезали лозу, али да обичај налаже да се то уради на Светог Трифуна и то ваља испоштовати.

Фото: Ђ. Радивојевић

– Надамо се доброј години, да нас време опет добро послужи и све буде у реду – рекао је Стеван. – Прошла година је била добра, у најмању руку да таква буде и ова, бићемо задовољни.

Директор Департмана за воћарство, виноградарство, хортикултуру и пејзажну архитектуру, у чијем саставу се налази огледно добро у Карловцима, проф. др Драгослав Иванишевић, подсетио је да од Светог Трифуна традицонално почиње орезивање винове лозе и да се може рећи да је ово заиста прави период за извођење те операције, иако су на већим имањима виноградари углавном већ почели или приводе крају резидбу.

– Винова лоза је у доста добром стању – казао је Иванишевић. – Зима није била оштра, а самим тим није било ни температура које су могле нанети штету лози. Поред тога, и јесен је била лепа, те се лоза припремила за презимљавање. Све то је знак виноградарима да се могу посветити уобичајеној резидби, а за остало остаје да се надају да ће, уз сопствено залагање и божију вољу, доћи до још једне добре бербе. У току је период топлог времена, што лози не смета, штету јој само могу нанети јаки мразеви у марту.

Фото: Ђ. Радивојевић

Иванишевић је прошлу годину оценио специфичном, што се, додуше, може рећи за сваку, али да с обзиром на временске прилике и друге изазове кроз које су виноградари пролазили, на крају генерално гледано, могу бити задовољни квалитетом добијених вина.

После молитвеног чина у винограду, у просторијама огледног добра уследила је дегустација прошлогодишњих вина.

З. Милосављевић

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести