На такмичењу за најбољи кратки ђачки филм Гран при за "Кванташки јапи"

Ревија кратког ђачког филма под називом “Филмић”, 15. по реду, одржана је јуче у амфитеатру Факултета за економију и инжењерски менаџмент.
1
Фото: Д. Клашња

Ове године у такмичарском делу учествовало је 26 основних и средњих школа, а награђено је 16. На јучерашњој свечаности додељене су награде за филмове у категоријама за најбољу анимацију, монтажу, режију и најбољи сценарио. Пре церемонијалне доделе награда, присутни су имали прилику да погледају 16 награђених филмова. 

Победницима су награде уручили председник Центра за развој и примену науке, технологије и информатике проф. др Слободан Попов, декан Факултета за економију и инжењерски menayment проф. др Драган Солеша и председница жирија Јасмина Пастоњицки. 

- Ове године пријављено је мање филмова, што због короне, што због распуста и празника у протеклом периоду, али овогодишњи филмови су квалитетнији од оних из претходних година. Сваки филм шаље поруку, било да је то толеранција, вршњачко насиље или еколошка освешћеност. Најважније је да учесници покажу своје ставове о стању и појавама у друштву и успешно их сместе у само пет минута филма, колико им је било уступљено. Монтажа је ове године на вишем нивоу, оштрија је слика и бољи је звук. Осим тога, активности ученика приликом снимања ових филмова у тесној су повезаности са одабиром њихових будућих ангажовања и ангажмана - изјавио је др Слободан Попов.

Гран при додељен је тиму “Буквално ја” из ТШ “Милева Марић Анштајн” у Новом Саду, чији филм носи назив “Кванташки јапи”. 

У категорији основних школа прва награда је додељена тиму “Сове” из ОШ “Марија Бурсаћ” из Београда, чији филм носи назив “Корак”. Тиму “Душановци” из ОШ “Душан Јерковић” у Руми, чији филм носи назив “Толеранција пре свега”, припала је друга награда, док је треће место освојио тим “Револуционари” из ОШ “Доситеј Обрадовић” у Иригу, с филмом “Чудна времена”.

- Већ 15 година покушавамо да одржимо ниво квалитета, али и заједничких активности посредством једне овакве сјајне манифестације која је реализована на републичком нивоу. Овај пројекат спроводимо из више разлога. На првом месту је једна од главних тенденција 21. века - дигитална писменост. Она се данас сматра једном од основних писмености, поред језичке, математичке и информатичке - објаснио је проф. др Драган Солеша.

У категорији средњих школа прву награду је добио тим “Трифолиум” из Гимназије “Велика Плана”, који се представио филмом “Нексус”. Другу награду је добио тим “Самостално” из средње школе “Техноарт” у Београду, чији филм је носио назив “Свет”, док је трећепласирани био тим “Тим 9 3/4” из Техничке школе “Иван Сарић” у Суботици

Специјалне награде су додељене следећим тимовима у категорији основних школа: за најбољу идеју награђен је тим “Крила”, који је креатор филма “Ипак ниси сам”. За најбољи сценарио награђен је тим “Вук Karayić” из ОШ “Вук Karayić” с филмом “Размишљања у тишини и самоћи”, за најбољу режију награда је припала тиму “Зарконс” из ОШ “Жарко Зрењанин” у Новом Саду, чији филм носи назив “Живот са короном вируском”, за најбољу монтажу награђен је филм “22. април - Earth day”, чији је креатор тим “Ботонд Filmography” из ОШ “Јован Јовановић Змај” из Кањиже, док је за најбољу анимацију награда припала тиму “Звездобројци” из ОШ “Ђура Јакшић” у Каћу.

За најбољу монтажу специјалне награде у категорији средњих школа добили су тим “ГИМпИ” из Гимназије Пирот, који се представио филмом “Теодицеја СвеМИРА”, а за најбољу режију награђен је тим “Кикилон студио” из Прве крагујевачке гимназије, чији филм носи назив “Мора боље, мора поново”.

: Д. Клашња

EUR/RSD 117.1131
Најновије вести