Свечарски маскенбал

Поводом 60 година од оснивања Дечјег одељења Градске библиотеке јуче је испред те установе одржан традиционални, четрнаести свечани маскенбал за децу “Торжествени бал”.

Осим многобројне маскиране деце, која су плесала, учествовали су и дечји оркстар “Лимански бећари” под диригентском палицом Флоријана Балажа, Плесна школа “Алегро”, Музичко-плесни театар “Искрице”, уметница Вила Четкица, а почасна гошћа била је главна уредница листа за децу “Машталица” Весна Пантић.

- Сваке године маскенбал је тематски, на основу ликова из дечјих књига, а ове године, с обзиром да обележавамо два велика јубилеја - 170 година од оснивања библиотеке и шест деценија рада Дечјег одељења - организовали смо Торжествени бал, што у преводу значки свечани бал - рекла је синоћ руководиоц дечјег одељења Градске библиотеке Катарина Новаковић. - Имамо жири који ће оцењивати костиме, а најбољи ће добити вредне награде - књиге, часописе, играчке, слаткише… Бирају се најлепше обучени дечак и девојчица, који ће добити прве награде, а у плану су још четири награде.

Градска библиотека у Новом Саду најстарија је установа културе чији је оснивач град. Ове године обележава 170 година од оснивања и шест деценија рада Дечјег одељења. Поседује више од пола милиона књига, а посебно место у библиотеци имају деца до 14 година. Дечје одељење тренутно се простире на 80 квадрата, а намењено деци од најмлађег узраста до 14 година. Активно је током целе године, јер се запослени труде да деца библиотеку доживе на најбољи могући начин као место где се осећају лепо и пријатно. Најмлађи чланови Градске библиотеке су бебе. За њих су увек спремене сликовнице, преклапалице и разне илустрације. Како деца одрастају, тако се мењају и њихова интересовања, а родитељи почињу да узимају озбиљније књиге с више текста и мање илустрација, као што су бајке, басне или збирке песама.

Дуго година Дечје одељење Градске библиотеке сарађује с новосадским вртићима и средњим школама. Прваци који први пут дођу у библиотеку, на поклон добијају бесплатну чланарину у трајању од годину, што треба да их подстакне да остану чланови библиотеке.Током целе године Градска билбиотека организује многе активности и учествује у њима. За најмлађе чланове ту су креативне радионице, чија основа је увек књига, било да је то проза или поезија, а понекад су ту и неки yинглови из серија. Писци дечјих књига долазе у посету и представљају своја најновија дела, а илустратори на изложбама приказују своје стваралаштво.

Иако постоји 60 година, Дечје одељење Градске бибиотеке у Новом Саду још увек нема име нити свој лого, а прославом јубилеја треба да буде решено и то питање.

Н. Радман

 

EUR/RSD 117.1305
Најновије вести