У РИЗНИЦИ „КАРЛОВАЧКЕ ЦРТАЧКЕ ШКОЛЕ” Овај простор свашта нуди, а ево шта искаче из графичке пресе

Галерија Ликовног удружења „Карловачка цртачка школа“ у Соколском дому од почетка године место је у ком се три пута седмично одржавају радионице графике, помало заборављене ликовне дисциплине.
а
Фото: Карловачка цртачка школа

Мада је све што су до сада у том простору чланови удружења организовали побуђивало велико интересовање, ове радионице нарочито су наишле на занимање међу људима из света уметности, али и из других професија, жељних нових занања и искустава.

- Школа графике један је од нових програма „Карловачке цртачке школе”, који смо покренули ове године - објашњава академски сликар др Угљеша Цолић, који са колегом академским ствараоцем Слободаном Радином и дизајнером Синишом Конрадтом уводи полазнике у свет графике. - Радионице су намењене средњошколцима, студентима и одраслима, не само уметницима него и љубитељима уметности. Основне графичке технике су нам полазна тачка за које није потребно предзнање. Свако може да се опроба у штампању графике. Намера нам је да  популаризујемо ту технику која је скрајнута као традиционална, древна техника којом се штампало у Кини у 6. веку, а у Европи у 15. столећу после чега је била заборављена док  је немачки експресионисти нису открили и почели да раде чувене дрворезе.

Фото: Карловачка цртачка школа

По Цолићевим речима, графика се од сликарства разликује по томе што се у тој дисциплини резултат рада види тек када се папир и плоча за чију израду је потребно доста времена, провуку кроз пресу.

- Доста је шарен састав полазника - од средњошколца до пензионера, а међу њима највише је Новосађана.  Мислим да је њихов главни мотив радозналост, жеља да савладају изазове штампања графике и  нове технике. Имамо неколико уметника који хоће да обогате знање из ове ликовне области. Графика пружа могућност за креативност и испољавање различитих стилова, темперамента, рукописа. Од једне плоче и цртежа може да се направи више отисака, такозвани тираж. Може да се штампа на више начина и у више боја. Постоји бесконачно варијација једне теме - прича Цолић.

Радионице се одржавају средом од 18 до 20, а суботом и недељом од 10 до 12 сати. Конципиране су тако да кад год почну, полазници могу да савладају све кораке и придруже се старијим полазницима.  Као резултат индивидуалног интересовања до сада је настао велики и различит број графика, које ће бити презентоване публици.

Фото: Карловачка цртачка школа

- Замислили смо да се радионице континуирано одржавају читаве године. У плану је представљање учесника графичке школе и радова на самосталним и колективним изложбама - каже Цолић.

Поред графике у том простору, постоји велика вероватноћа, у скорије време заживеће и Школа керамике. Пећ је спремна, чека се само позитиван одговор локалне самоуправе на пројекат којим се удружење конкурисало за доделу пара. Познат је и едукатор, то је Синиша Конрадт.

- Важно је да имамо нове програме и радионице у понуди, односно да се нисмо ограничили на једну технику. Нама је битно и коренсподирање са историјским личностима које су прехвасходно у вези са Сремским Карловцима, као што смо урадили са Бранком Радичевићем на дан његовог рођења. Aфирмaција локалних уметника, како из прошлости, тако и актуелних биће нам пракса и у будуће - закључује Угљеша Цолић.

З. Милосављевић

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести