Заједно у решавање проблема луталица

Да би заједничики приступили решавању проблема напуштених животиња на улицама Новог Сада, потписници “иницијативе за измену, унапређење и усклађивање са законом

градских одлука и програма везаних за проблем напуштених кућних љубимаца” и представници „Зоохигијене и ветерине” договорили су се о формирању радне групе која би се бавила свим питањима у вези са тим, а сагласили су се и око статуса старатеља, чије увођење се захтева.

Радну групу чиниће представници “Инцијативе” и „Зоохигијене”, али и  надлежни из Управе за комуналне послове и Управе за прописе. Идеја о увођењу статуса старатеља напуштених животиња наишла је на одобравање и директора „Зоохигијене” Александра Бурсаћа, који је рекао да је тај предлог даље упућен Комуналној управи, где ће бити одређене појединости о правима и обавезама тих људи, као и о обавезној едукацији будућих старатеља.

– Преговори са „Зоохигијеном” су тек почели и то је само једна етапа у процесу решавања проблема луталица, с обзиром на то да је „Зоохигијена” извршна власт, а не законодавна – каже представница потписника иницијативе Маријана Мутавчиева. – Директор Бурсаћ се сложио с тим да су наши захтеви сврсисходни и да су у циљу коначног решења проблема, а то је да се животиње склоне с улица, али и да се сачува њихова добробит.

Сагласан с тим је и Александар Бурсаћ, који је најавио да ће две стране коначно заједнички изаћи пред Комуналну управу. Тај орган ће, потом, заједно с радном групом, имати задатак да модификује забрану храњења животиња на јавним површинама тако да они који желе могу то да раде на одговарајући начин, а да при томе не угрожавају остале суграђане.

– Ради се о сасвим прихватљивој идеји, коју само треба уобличити – рекао је Бурсаћ. – Нисмо још залазили у детаље, али то је свакако корак напред.

Он је подсетио и на то да би добробит постојања старатеља била вишеструка. На пример, они би били задужени да луталице о којима се старају редовно воде на чишћење од паразита, водили би рачуна о њиховом општем здрављу те би тиме допринели и општем здрављу града. Ипак, он напомиње да је обавезно да суграђани који се прихвате тог посла, најпре прођу кроз одговарајућу едукацију. Сензибилизација грађана је уз то, додала је Маријана Мутавчиева, преко потребна да би старатељи свој посао могли радити неометано, уз напомену да ће старатељство бити потпуно добровољно, али и волонтерски.

Подсећамо, девет новосадских организација је прошлог месеца покренуло Иницијативу за измену, унапређење и усклађивање са законом градских одлука и програма у вези са проблемима напуштених животиња. Неке од кључних тачака тог документа захтевају измену градске одлуке којом се забрањује храњење животиња на јавним површинама, као и допуну одлуке о уређењу града да би се регулисало постављање кућица за луталице. Такође, иницијатива захтева увођење статуса старатеља животиња с улице, у циљу унапређења програма контроле и смањења популације напуштених паса и мачака на територији Новог Сада, које спроводи „Зоохигијена”.

Д. Ристић

EUR/RSD 117.1305
Најновије вести