СП ДО 19: Пораз Србије од Аустралије

На Светском првенству за играче до 19 година Србија је поражена од Аустралије са 56:69 (18:21, 9:21, 17:18, 12:9) у четвртфиналу Светског првенства које се игра на Криту.

Србија – Аустралија 56:69 (18:21, 9:21, 17:18, 12:9)

КРИТ: Арена Хераклион, судије: Локатели (Бразил), Пастушијак (Пољска), Шулга (Украјина).

СРБИЈА: Пено, Аранитовић 1, Маринковић 11, Остојић 2, Р. Ђоковић 6, Стојановић 15, И. Ђоковић 2, Лазаревић 3, Симанић 6, Глишић, Вучетић 10, Миладиновић.

АУСТРАЛИЈА: Васиљевић 15, Гловер, Кребс, Вилсон 3, Благојевић 4, Мекдовел – Вајт 7, Вајт 5, Кларк 15, Меквејг 18, Хантер 1, Гак 1, Мекеј.

Репрезентација Србије, играчи до 19 година старости, није успела да се пласира међу осам најбољих тимова на Светском. Изабраници селекторе Александра Бућана у мечу 1/8 финала поражени су од селекције Аустралије. Наш млади тим је изгубио контролу утакмице већ после пет минута игре, кад је ривал серијом прецизних шутева за три поена до краја полувремена испоставило се успео да стекне недостижну предност: Србија – Аустралија 56:69 (18:21, 9:21, 17:18, 12:9).

Српски јуниори су сасвим солидно почели утакмицу на Криту и после пет везаних поене Вање Маринковића повели са 10:3 у четвртом минуту. Међутим, Аустралијанци су брзо одговорили тројкама Џека Кларка и Дејана Васиљевића и фуриозном серијом 13:1 преокренули резултат. Имао је ривал и осам поена предности (21:13), али су наши репрезентативци на крају прве четвртине ипак успели да ухвате прикључак – 21:18.

Међутиим, Аустралијанци су у наствку дуела преко снажног Васиљевића и одличног скакача Џека Меквејга у потпуности преузели контролу утакмице, били далеко прецизнији у нападу, постигли пет тројки из десет покушаја, док је наш тим шутирао из игре скромних 32% уз 11 изгубљених лопти. Резултат таквог односа снага после 20 минута игре огледао се у дефициту од 15 поена – 42:27.

Серија од 5:0 на старту другог полувремена дала је наду да репрезентативци Србије могу до преокрета. Али, ривал је поново узвратио и у 25. минуту дошао до рекордне предности – 48:32. Утакмица је тим моментима била дефинитвно одлучена, иако се наш тим, иначе најмлађи на шампионату, борио до самог краја. Једноставно мало је тога на данашњем мечу полазило за руком капитену Лазаревићу и његовим друговима да би се изборио пласман у четвртфинале шампиоанта. Шут никако није служио српске јуниоре, направљене су бројне грешке, а ривал је све пропусте умешно кажњавао до самог краја сусрета – 69:56.

– Подбацили смо у многим сегментима игре. Оно што се константно понавља на шампионату и што нас је и овога пута коштало пораза је велики број изгубљених лопти као последица наше неуиграности и некомплетности током припремног периода. Такође, имали смо веома лош проценат шута за два поена, иако смо често били у прилици да шутираамо из изгледних позиција. Противник је искористио све наше слабости, успео да стекне озбиљну предност већ у првом полувремну, коју ми нисмо успели да анулирамо до краја утакмице. Остали смо без пласмана у четвртфинале, што је без обзира на све неуспех и ја преузимам због тога апсолутну одговорност. Наше резултатске циљеве нисмо испунили, али због угледа земље чије боје банимо до краја шампионата морамо да учинимо све да поправимо утисак и остваримо што бољи пласман – истакао је Александар Бућан, селектор јуниорске репрезентације Србије.

Репрезентацију Србије у наставку Светског првенства на Криту очекује борба за пласман од 9. до 16. места. Следећи меч на шампионату српски јуниори играју у петак 3. јула од 14:30 часова против селекције Ирана.