Апликација открива рад на црно

КИКИНДА: Запослени у инспекцији рада у Кикинди уз помоћ нове апликације спремнији одлазе на терен. Апликација им омогућава да пре одласка на терен имају увид у податке базе централног регистра

Републичког завода за социјално осигурање, тако да пре одласка на терен имају јасну слику о томе колико и кога запошљава послодавац којег контролишу.

- Апликација нам омогућава да сваког  момента имамо приступ регистру обавезних социјалних осигураника - каже Љубица Оторан Анић, шефица инспекције за рад Севернобанатског округа.  - Пре него што одемо у надзор, путем апликације утврђујемо колико поједини послодавац има пријављених радника.Уколико приликом легитимисања запослених које затекнемо, на шта имамо право према изменама Закона о раду, затекнемо радника који није на евиденцији, он се сматра запосленим на црно.

Уколико се контрола обавља код послодавца чији ПИБ или матични број фирме није познат инспекцији рада, одмах по повратку из контроле упоређују се подаци са записника са оним у бази централног регистра и тада се долази до података да ли је са запосленим закључен уговор о раду.

-Овим су могућности ангажовања радника на црно знатно смањење. Мој савет послодавцима је да буду обазриви с обзиром на то да су казне за оне код којих раде непријављени радници увећане. За правна лицу су до 1,5 милиона динра, а за предузетнике пола милиона динара – додаје Љубица Оторан Анић. - Подаци који су нам доступни  ажурирају се дневно . Када послодавац са радником закључи уговор о раду или неки други законом дозвољен уговор на основу којег се плаћају порези и доприноси има рок од три дана да спроведе пријаву.

Уз помоћ апликације инспекцији рада доступни су и подаци да ли је испоштовно оно што је наложено.

-Уколико затекнемо радника на црно, подносимо прекршајну пријаву и налажемо послодавцу да закључи уговор о раду на неодређено време. Када нас послодавац извести да је то урадио уз помоћ апликације можемо да видимо да је то урађено – додаје наша саговорница.

Инспектори се, уз помоћ новог програма, много боље припремају за обилазак послодаваца, нарочито уколико се организују планиране акције.

Инспектори рада често се на терену и ноћу када се обављају контроле да ли послодавац плаћа увећану  зараду за ноћни рад, а проверава се да ли има и недозвољеног прековременог рада.

У последње две године инспекција за рад  открила  је  стотитинак радника на црно,од којих 60 одсто закључе уговоре о раду на неодређено време.

-У последње време запослени нам  се најчешће жале на зараде, неисплаћене плате, на зараде које су испод прописане минималне плате. Контролишемо и да ли су послодавци усагласали своја нормативна акта са изменама Закона о раду, а приликом контрола наша улога је и да појашњавамо и отклањамо недоумце послодавцима које су везане за накнаде, увећања зараде и минулог рада. Предочавамо шта је оно што не сме, шта сме и шта може – наглашава Оторан Анић – Изменама Закона о раду обрачунска листа постала је извршена исправа са којом сваки запослени може да захтева извршење путем суда. Овом изменом радницима је олакшано јер не морају подносити тужбе за зараде.

А. Ђуран

 

EUR/RSD 117.1119
Најновије вести