Беочин: Стиже јефтина енергија

Око 16.000 становника беочинске оптштине могли би у догледно време, тачније од наредне грејне сезоне 2016. године да плаћају нижу цену електричне енергије,

те да имају вероватно најјефтиније грејање у Србији. Наиме, овдашња локална самоуправа је потписала уговор о изградњи електране са фирмом ЋП „Холдком”, регистрованом у Београду, а у пројекту учествује и партнер из Словачке. Погон, чији камен темељац ће бити постављен у фебруару наредне године, електричну енергију производи из земног гаса. - Ради се о одличној инвестицији која ће беочинској општини донети 80 нових радних места - рекао је председник општине Беочин Милан Шодић. - Партнер нам је највећи словачки произвођач струје који има уговор и са Електропривредом Србије. Капацитет нове електране ће бити око 20 мегавата ( два пута по 9,9), а вредност целе инвестиције је два милиона евра. Сигуран сам да ће изградња овог енергетског погона бити подстрек за даљи развој беочинске привреде.

Предвиђено је да се нова електрана гради у индустријској зони Беочина, на месту где је сада само мочварна ливада. До краја јануара наредне године биће завршена сва папирологија, а већ наредног месеца кренуће изградња. Овај амбициозни пројекат предвиђа објекат који би се простирао на површини од пет хектара.

Посебно је интересантан нуспроизвод који се добија при претварању гаса у струју - топла вода! Она настаје циркулацијом и хлађењем генератора, а у базенима са загрејаном водом могу да се узгајају и ракови, јер је ова вода пречишћена и еколошки изузетно погодна. Но, поред овог вида профитабилности који уз енергетику укључује и аграр, јасно је да топла вода и те како има примену, пре свега у загревању станова путем даљинског грејања.  - Очекује се производња од око 15 мегавата топлотне енергије која ће се користити за грејање, а с обзиром на то да топла вода настаје као нуспроизвод, њена цена ће сигурно бити веома повољна и нижа од стандардне – каже Милан Шодић.

Када се посматра економнски потенцијал неког региона, једна од првих тачака свакако је енергија. Ако њена цена буде мала, јасно је да то може, попут ланчане реакције, да повуче и друге привредне гране. Јефтина струја у индустријској зони могла би да препороди беочинску привреду.

Са друге стране, и сви Беочинци могли би да искористе ове благодети. Конкретно, постоји план и с тим у вези већ је урађен пројекат по ком би тамошњи домови добили топлу проточну воду. План предвиђа да се, у договору са инвеститорима пројекта, грађанима ураде бесплатни прикључци на топловод, а свако би у свом стамбеном објакту финансирао кућне инсталације.


Возове би заменили бициклисти

Пруга између Беочина и Петроварадина, више од једне деценије се уопште не користи, па у локалној сампуправи постоји идеја како би се овај простор могао искористити. - С обзиром на то да пруга већ дуго није у функцији, сматрамо да би на њеном месту могла да се изгради пешачко - бициклистичка стаза - каже председник општине Беочин Милан Шодић. - Треба да се уради квалитетан пројекат, а у Европској унији постоје фондови код којих бисмо кункурисали за новац. Додуше, треба и Железнице Србије да дају сагласност, а ако они одобре, све остало је ствар технике.

Док се чека мишљење са железнице, локална самоуправа у Беочину је упутила захтев надлежном министарству да се уреди пут према државној граници са Хрватском, као и да за изградњу раскрснице у Раковцу, јер овом селу је то неопходно. Према повратним информацијама, раковачка раскрсница би могла да се нађе међу приоритетним пословима у наредној години.


У Черевићу преуређена обала

Тик уз дунавску обалу, недавно је у Черевићу уређен простор на ком су никли омање шеталиште и дечје игралиште. Додуше, тренутне временске прилике нису баш за игру најмлађих Черевићана и романтичне шетње крај Дунава, мада је постављена врло добра расвета. Ипак, после сваке кише или снега долази сунце, а онда...


Омасовити млађе играче

Један од најстаријих фудбалских клубова у северној српској покрајини, ФК „Цемент” (основан 1913. године), на зимској првенственој паузи заузима 10. позицију у Српској лиги група Војводина, што није задовољило љубитеље фудбалске игре, али ни руководство. Ипак, овај клуб налази се на путу стабилизације, опоравка и комплетирања млађих категорија.  - С обзиром на то да је ситуација у клубу стабилна, играчима се обавезе измирују редовно и имају добре услове за рад, очекивали смо више у резултатском смислу - каже председник клуба Денис Малешевић. – Додуше, имали смо доста пехова: озбиљно су се повређивали Симић, Тутњевић и Станојев, док је Ковачевић након црвеног картона кажњен са чак шест утакмица неиграња. Ако томе додамо неколико проблематичних судијских одлука на нашу штету, јасно је да са овим хендикепима екипа није могла да се избори. Ипак, верујем да ћемо у пролећном делу првенства бележити боље резултате.

Оно што је у тренутним приликама у српском спорту најважније, ФК Цемент, један од симбола спортског града какав је Беочин, тренутно има стабилан систем функционисања. За то се побринула локална самоуправа, те Фабрика цемента „Лафарж” који пре свих помажу клуб, као и неколицина успешних привредника из овог места. У клубу добро сарађују са ФК „Војводина”, па сваке године бар два или три играча, након завршетка омладинског стажа, долазе на „каљење” у Беочин, на обострану корист. Поред тога, у „Цементу” имају јасне амбиције. - Желимо да омасовимо млађе категорије децом из Беочина, а на тај начин, за неколико сезона и први тим момцима који су поникли у клубу. Тренутно имамо патлиће, пионире и кадете, али не и подмладак. Верујем да ћемо ову категорију имати наредне сезоне, од дечака који су у кадетској селекцији. Желимо омасовљење, квантитет, из ког ће се преданим радом и селекцијом створити квалитет беочинског фудбала – рекао је Малешевић.


Непролазне вредности у оку камере

У беочинском Дому културе на програму је, до краја месеца, јубиларна десета изложба фотографија „Православље на интернету”, у организацији Друштва љубитеља фотографије, филмских и видео остварења „Беофото”. На овогодишњој смотри духовности овековечене фотоапаратом учествовало је 70 аутора из девет земља: Русије, Украјине, Босне и Херцеговине, Црне Горе, Македоније, Пољске, Швајцарске, Аустралије и наравно, Србије.

Жири, који је састављен од чланова Фото, кино и видео савеза Војводине, међу 306 приспелих радова, одабрао је 194 фотографије 68 аутора, а прву награду освојила је Гордана Лакић из Вишеграда. Друга награда припала је Београђану Алекси Стојковићу, а трећа Владимиру Мијаиловићу из Пожеге.

Најбоља колекција фотографија, по одлуци жирија, дело је Рускиње Маргите Федине, друга награда у овој конкуренцији припала је Зрењанинцу Милану Звекићу, а трећа Пољаку Адаму Фелковском. Посебно је похваљена фотографија Украјинца Сергеја Фандикова.

Ова иложба посвећена је очувању традиционалних хришћанских вредности, а све је почело на пољском сајту „Ортфото”, на ком фотографије постављају људи из целог света, без обзира које су вере. Ипак, фотографије морају да буду у духу православља и обичаја који су у вези са њим. У Србији је установљена и изложба која прати конкурс и прославља прву деценију. Њен идејни творац био је покојни Сава Драгојловић (1954 – 2013.), у чију част је пре две године установљена награда за најбољу фотографију домаћег аутора, а која носи његово име. Ове године, она је додељена Горану Кулезићу из Лешнице.  - Желимо да на овај начин афирмишемо духовну лепоту и непролазне хришћанске вредности, па већ деценију, као и ове године, правимо изложбу фотографија да би их што више људи видело – рекао је Исмет Адемовски, председник друштва „Беофото” из Беочина.

Душан Кнежић
 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести