Дати више од једнократне помоћи

Социјална заштита у Сремској Митровици је један од приоритета градске управе, посебно пројекти који се односе на директну помоћ суграђанима у њиховим домовима.

Лиценцирање Центра за социјални рад, помоћ у кући, односно геронто-услуге, Канцеларија за смањење сиромаштва су саставни део институционалне бриге. Део градског буџета намењен здравственој и социјалној заштити износи 120 милиона динара, али се у овој области рачуна и на издвајања ресорног Министарства.

Начелник Градске управе за здравствену и социјалну заштиту Војислав Мирнић, посебно истиче да Митровица има Сигурну кућу која је регионалног карактера, где се смештају жртве породичног насиља, али примају и жртве трговине људима.
- Тренутно се у Сигурној кући налази 15 жена и десеторо деце. То је тема о којој морамо све више говорити и медијски је потенцирати, како би се жртве охрабриле да пријаве насиље које трпе - каже Војислав Мирнић и додаје да иако ова Сигурна прима и жртве трговине људима, њих ипак чини за сада само десет одсто корисника.

Пројекат помоћи у кући старима функционише врло добро, потврђује Мирнић, док је Канцеларија за смањење сиромаштва осмислила нови пилот-пројекат за грађане Лаћарка и Мачванске Митровице, који почиње већ у јануару.
- Осмислили смо да социјалне угрожене укључимо у друштвено-користан рад, тако да добију новчано-социјалну помоћ у натури, односно да их упослимо у ЈКП „Комуналије” и ЈКП „Водовод”- каже Мирнић и додаје да се нада да ће се овај пројекат показати одлично и у њега укључити још више предузећа и корисника.

Бесплатне оброке у Народној кухињи, организованој у сарадњи с Црвеним крстом, добија 550 најугроженијих корисника, а Град за ову намену издваја пет милиона динара из буyета. За избегла и расељена лица Град је обезбедио 14 кућа до сада и још три куће које ће бити додељене, осим тога граде се две зграде, које ће моћи да користи 40 породица и још 30 са могућношћу откупа. Градња ових зграда започеће на лето.

- Град такође издваја 30.000 динара за прворођено дете, чиме желимо да подстичено наталитет. С истим циљем Град суфинансира и Фонд за вантелесну оплодњу - каже Мирнић и додаје да се посебно финансира Дневни боравак за децу са проблемима у развоју, за које се обезбеђује исхрана и превоз, као и за њихове пратиоце. Организован је бесплатан превоз за слепа лица, као и Базари здравља за превентивне бесплатне прегледе.

Град је засновао Фонд за тешко оболелу децу, а све донације, по речима Мирнића, решавају се по захтеву. У тај фонд улазе приходи од билборда и рекламних паноа. Локална управа подржава и невладин сектор, тако што је за пројекте 17 удружења издвојено 3,39 милиона динара. За 211 средњошколаца обезбеђен је бесплатан превоз.

- Град помаже и разним једнократним помоћима, за огев, и у разним хуманитарним акцијама, а имамо и добру сарадњу и са невладиним организацијама - каже начелник Градске управе за здравствену и социјалну заштиту Војислав Мирнић.

М.Стакић

Два села без амбуланте

Куповину ултразвука за Дом здравља Град је ове године суфинансирао са 3,5 милиона динара. Митровица ће у наредној години наставити издвајања за реконструкцију сеоских амбуланти, а две месне заједнице Бешеновачки Прњавор и Стара Бингула још немају своје амбуланте. Град је у овој години уложио и у набавку два нова патронажна возила. У здравствене установе стигле су и донације, из Велса 50 болничких кревета, а из Немачке шест хиљада евра за ортопедска помагала.

 

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести