ДНЕВНИК У ПОСЕТИ УДРУЖЕЊУ ВОЈНИХ ПЕНЗИОНЕРА Бивши војници увек активни

Удружење војних пензионера у Новом Саду постоји 31 годину, а прошле године прославили су јубилеј - пуне три деценије постојања.
1
Фото: С. Шушњевић

Оно је организовано на републичком нивоу са седиштем у Београду, док по градовима и општинама постоје градске организације пензионера и тренутно их је у Србији 47. 

Новосадско Удружење налази се у Футошкој 26, у Регионалном центру Министарства одбране Нови Сад и броји 1.300 чланова, а према попису је 2.150 војних пензионера.  

- Наша градска организација покрива Нови Сад и општине: Бечеј, Врбас, Србобран, Бачки Петровац Бачку Паланку, Беочин и Сремске Карловце. Градски одбор у Новом Саду је формиран 1993. године. Потреба за организовањем удружења је настала распадом бивше државе и распадом ЈНА. Раније није било ни потребе јер су сва текућа питања решавали за време службе. Међутим, распадом државе велики број војних пензионера је дошао са територија других република у Србију, посебно у Војводину.  Многе наше колеге су остајале без домова. Сналазили су се како су могли. Војска је изашла донекле у сусрет. У касарнама има људи који тамо живе још увек. Не онај број који је некада био, али још увек их има. Нажалост, неки су и преминули у тим касарнама – казао је 
Милорад Орељ председник градског одбора Удружења војних пензионера у Новом Саду уз напомену да је последњих неколико година рађено и на решавању стамбеног питања. 

Активности у овом Удружењу су усмерене ка члановима Удружења и ту по речима Ореља они могу да се обрате за различите видове помоћи. 

Фото: С. Шушњевић

- Може да се оствари право на посебну помоћ у висни две пензије на коју имају супруге у случају смрти војног пензионера. Од чланарине се 40 одсто издваја за јендократну, хуманитарну и социјалну помоћ члановима који поднесу захтев. Оно по чему смо ми у Новом Саду препознатљиви су и организације излета. Недавно је једна група ишла у Београд и током једнодневног излета посетили су Обедску бару, Авалски торања, 
Београд на води, Калемегдан и Скадарлију. Током маја очекује их посета Новом Пазару, па у Соко бању и Вршац. Ту су и осмомартовска дружења као и она за новогодишње празнике – казао је Орељ за „Дневник“.  

Три пута недељно, понедељком, средом и петком имају састанке у Футошкој 26. Праве и годишњи план како путовања тако и културно забавних манифестација. 

 


Решавање борачког статуса  у Новом Саду 

- Град Нови Сад је донео одлуку да се умањи комуналне услуге борцима, и то је људе додатно мотивисало  да остваре борачки статус.  Из јединица добијају потврду о учешћу у борбеним дејствима за разлику од резервног састава који добија од војног одсека. Са тим потврдама и документацијом ми шаљемо Скупштини града која даље донеси решење о својству бораца, прве, друге или треће категорије. Од почетка године је више од 100 људи затражило борачки статус, а до краја године очекујемо да ће тај број бити више од 500 – казао је Орељ.  
 


 

Фото: С. Шушњевић

Орељ напомиње да је просек година када припадници Војске одлазе у пенизју 55, а у зависности од чина тај број се повећава. Највећи проблеми су каже здравствени. Имају вели Орељ среће јер су им на располагању Војна болницу и ВМА у Београду.

Све више војних пенизонера по престанку рада у служби каже наш саговорник се опредељује да ради послове обезбеђење јер су блиска војсци, а има их и у другим областима. 

Страну припремила: Слађана Аничић Илић
Фото: С. Шушњевић

Фото: Дневник

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести