Како зауставити талас исељавања?

Општински парламент Ковачица има 39 одборника, где су заступљени представници свих националности које живе у овој средини, па у редовима одборника и носилаца

 челних функција поред Срба свој допринос функционисању локалне самоуправе дају Словаци, Мађари, Румуни и Роми. Међу приоритетним циљевима које истичу челници Скупштине општине, јесте веома деликатна и комплексна проблематика таласа исељавања који је узео маха. Овде кажу да се с исељавањем могу борити само отварањем нових радних места, обезбеђењем бољег стандарда и квалитетнијим условима за живот младих људи.

Председник СО Ковачица Златко Шимак из Падине, који је на сталном раду, и његов заменик Зоран Саванов из Дебељаче, који дужност обавља волонтерски, истичу да без обзира на националну шароликост све одлично функционише и нема проблема, не само у овом саставу већ и у претходним, независно од тога ко чини већину, а ко је опозиција. СНС у актуелном саставу СО има апсолутну већину - 21 одборника, у власт су укључени СПС и СВМ, док су у опозицији ДС и ЛСВ. 

Шимак и Саванов оцењују да Скупштина општине добро функционише, актуелна власт има стабилну већину, па су настојања и залагања да се доносе одлуке које омогућавају да локална самоуправа несметано функционише, средства домаћински и рационално троше за решавање потреба и у интересу свих грађана.

- Ми смо зацртали циљеве и тежимо да их на најбољи могући начин остваримо, да се општина Ковачица економски развија и унапређује надградња.
Демократска странка је у Ковачици дуго држала локалну власт, а према речима Шимака општинска администрација солидно функционише, као и у другим срединама наслеђени су на првом месту комунални и инфраструктурни проблеми, али и нерационална организација у комуналној делатности па предстоји њихово спајање због рационализације.

- Грађани од нас очекују да решавамо свакодневне проблеме са којима се сусрећу, али да се стварају услови за отварање нових радних места, како би се зауставила велика миграција грађана. Пошто је у општини велика заступљеност Словака и других мањина, нама људи масовно одлазе у Словачку на рад, а неки се и исељавају. Млади нам највише иду и наш циљ је да покренемо неке инвестиције и покушамо да задржимо људе да овде остану, да би се развијали и обезбедили егзистенцију – сматра Шимак.

Није ово проблем само у Ковачици, примећује Шимак, многи из економских разлога одлазе и из других крајева Србије, само је овде проблем израженији, јер су заступљенији припадници мањинских заједница Словака, Мађара и Румуна, па с обзиром на то да су им матице у ЕУ, лакше се одлучују да тамо крену у потрази за бољим животом. 

М. Митровић
 

Одлазе после основне школе

Нема прецизних података колико је људи у последње време отишло у иностранство са подручја општине, али процена је да их је за претходних пет година отишло прилично, можда 1.500 до 2.000, наводи Златко Шимак:  - Неки одлазе на привремене сезонске радове, јер налазе посла у грађевинарству и још неким делатностима, па се враћају, али има и оних који се сигурно неће враћати. Не баратамо тачним бројкама, али утисак је да се млади који нам одлазе највероватније неће враћати. Почели су да одлазе већ по завршетку основне школе, тако да на средњошколско образовање крећу у Словачку, па када заврше и настављају студије на факултетима или се тамо запошљавају и заснивају породице, мало је вероватно да ће се вратити.
 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести