Млади штићеници умиру од упале плућа

СТАРА МОРАВИЦА: Заменик покрајинског заштитника грађана Стеван Арамбашић обишао је Дом за лица ометена у развоју „Отхон” у Старој Моравици, код Бачке Тополе,

како би се уверио у тренутно стање корисника М.Т. који се од 2011. налази у трајној изолацији. Овај корисник практично већ пету годину живи затворен у нехуманим условима, у соби без текуће воде и санитарног чвора, са вратима и прозорима на којима су решетке. Упркос препорукама да са њим треба радити тимски и интензивно како би се социјализовао и вратио у колектив у Дому, како наводи омбудсман, руководство тврди да са њим индивидуалне активности нису могуће, због недовољног броја запослених.

Приликом посете саопштени су и подаци да је смртност корисника у Дому прошле године троструко повећана у односу на 2013. годину. У периоду од 2010. до 2014.године у овом дому преминуло је 70 корисника, од којих 23 прошле, а 10 током 2013. године. Највећа стопа смртности, преко 60 одсто, је међу мушкарцима старости од 18 до 65 година старости. Запослени, истиче омбудсман, ову чињеницу оцењују забрињавајућом будући да се она не може оправдати старосном доби корисника, нити њиховом дијагнозом, односно природом болести због које су смештени у Дом.

Сви преминули прошле године били су млађи од 40 година, а узрок смрти најчешће је била упала плућа. Само деветоро њих преминуло је у болници, а због недобијања сагласности од стране старатеља или става Дома да не постоји потреба за тим, није обављена обдукција ниједног преминулог корисника. Због оваквог стања, омбудсман је од Сектора за инспекцијске послове Министарства здравља Србије затражио детаљан надзор над пружањем здравствене заштите у овом дому.

Директор Дома за лица ометена у развоју у Старој Моравици Мајлат Дела објашњава за „Дневник”, уз напомену да није добио извештај омбудсмана, да је неспорно да се ова установа сусреће са низом проблема, као и да је у свему у друштву изједначена са установама у којима су другачији корисници од оних који су смештени код њих. Додаје да они проблеме никада нису крили и да на њих већ више година упозоравају тражећи од надлежних институција да им помогне у раду.

- Имамо 300 корисника од којих су већина тежи или тешки случајеви.Наша установа отворена је од 1946. године. О свим корисницима брине 120 радника. Нажалост, стиче се утисак да држава не прави разлику међу установама, па добијемо исто новца као и остали мада су код нас трошкови много већи за многе потребе. Пример може бити и амортизација: ми некад дневно морамо да мењамо и по три пута исту браву, зато што је корисници уништавају, а признаје нам се само једна. Категорија корисника који се код нас смештају захтева другачији третман. Проблем нам је и грејање, јер зими плаћамо скоро два милиона динара – рекао је Дела додајући да и поред недостатка новца Дом испуњава све нормативе око исхране и смештаја.

Наш саговорник подсећа да постоје две локације дома: стара која је направљена 1946. и нова из 1986.године у оквиру које је пет објеката, као и да планирају да ове године изграде два објекта за осамостаљивање оних пацијената који би могли самостало да наставе живот. Дела не спори да је прошле године повећана смртност корисника, али тврди да она има везе са тим у каквом стању они код њих долазе .

- Смртност корисника варира из године у годину.У последње време све више примамо кориснике који су тешком стању. Ми их такве примамо, али они не би требало да буду смештени код нас. Прошле године смо одбили једног кандидата јер је био у тако лошем стању да је био случај за болницу а не за нас . Тамо је брзо и преминуо. Последњи корисник којег смо примили такође има карцином. У таквим случајевима ми свакако не можемо бити одговорни нити можемо спречити смртност. Једноставно , многи дођу да овде умру – истиче Дела.

Покрајински заштитник грађана подсећа да је једна од мера за реформу система заштите менталног здравља предложених Влади Србије и министарствима од стране организација цивилног друштва у Србији и хуманизација простора у којима бораве лица са менталним потешкоћама. Комитет УН против тортуре такође је става да изолација особа са тешким или акутним менталним сметњама није дозвољена, а став специјалног известиоца УН за тортуру је да осамљивање тих лица, у било ком трајању, представља сурово, нечовечно или понижавајуће поступање. Омбудсман ће наставити да прати стање у Дому  за лица ометена у развоју у Старој Моравици.

Љубинка Малешевић

Изолован за добро других

О случају вишегодишње изолације Дела каже да је реч о једном кориснику који је затворен уз сагласност мајке и психијатра, за добро других штићеника.

- Тражили смо да буде пребачен у другу установу, јер није случај за нас. Морамо да бирамо између њега једног и оних осталих 299 корисника, које он може да угрози. Међутим, не значи да је он цео дан затворен. Изводимо га на ваздух, водимо га у шетњу, чинимо све што можемо у оквиру својих могућности - наглашава Дела.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести