Од џеза до карневала бродова

Начелник управе за културу, спорт и омладину Сремске Митровице Илија Недић каже да је град у току године препун садржаја и програма, који из године у годину привлаче све више посетилаца.

Оно што је сигурно, Митровици не мањка пригодних и инспиративних простора у којима се одвијају културни садржаји, од централног трга, преко наткривене Царске палате, Библиотеке и Галерије „Глигорије Возаревић”, Архива Срема, до Позоришта „Добрица Милутиновић” које чека модернизацију, односно унутрашње уређење, али је поред тога, изузетно посећено. Све ове установе културе су симболи града и налазе се у близини, у пешачкој зони.

Једна од манифестација по којој се познаје Митровица је „Срем фолк фест”, која се одржава већ 12 година, током којих су овде наступали ансамбли чак из Аустралије, Северне Америке, Филипина.

- Ову манифестацију посети и до шест хиљада људи, одржава се у августу и већ се пипремамо за идућу годину, када ће наступити око 16 фолклорних ансамбала - каже Недић. – Не мање значајан за град је Фестивал беседништва, који се одржава у последњој суботу у новембру.

Трећу годину за редом Град организује зимску празничну манифестацију „Магични трг”, у оквиру које је направљено клизалиште на отвореном и разни пратећи новогодишњи програми, где ће Митровчани моћи да купе поклоне и сувенире на многобројним штандовима, а за ову намену је извојено 1,5 милиона динара заједно са клизалиштем - каже Недић.

Градска управа одлучила се да за дочек Нове године не ангажује бендове и певаче, због великих трошкова које би то изискивало, али ће зато, каже Недић, „Магични трг” бити отворен последњих дана децембра, а клизалиште радити све до Дана заљубљених, односно 14.фебруара. Према његовим речима, надају се да ће „Магични трг” посетити што више људи, јер је ова манифестација из године у годину све садржајнија. Биће припремљен и шатор у којем ће се налазити шанк са пићима, а главни акценат ипак се ставља на празнично дружење.

Митровица се поноси и „Џез фестивалом” који се, када су повољни временски услови одржава на отвореном. „Карневал бродова” на Сави ове године испратило је чак седам хиљада људи, подсећа Недић и додаје да се на Сави такође у летњим месецима одржава и „Сирмијум рок фест”.

Буџет Управе за културу, спорт и омладину износи 389 милиона динара, а догодине очекују мало више средстава које ће уложити да манифестације које су значајне за грађане, још више обогате и унапреде.

- Прошле, 2015. године нам је буџет био мало већи, али ове године смо подржали доста удружења. Тако смо за спортска удружења, а имамо 140 клубова, од којих је 30 фудбалских, издвојили 80 милиона динара, што нам је највећа ставка у буџету - каже Недић.

За удружења грађана је ове године издвојено 15 милиона динара, за адаптацију спортских објеката 16,5 милиона, што подразумева радове на терену већином у месним заједницама, као и изградњу свлачионица. За верске објекте издвојено је 20 милиона динара.


Седмаци се умешали међу старије

Митровачка гимназија једна је од пет у Србији, у којима је ове године омогућено увођење одељења седмог и осмог разреда за даровите ученике основних школа. Седми разред у једном одељењу у Митровачкој гимназији похађа 20 ученика из свих основних школа са територије Града.

- Седмаци су, слободно могу да кажем, једно освежење у нашој школи. У почетку наравно да смо имали страх како ће ово све са њима да функционише, јер су они ипак две до три године млађи од узраста у којем се гимназија обично уписује, међутим сада видимо да је тај страх био без разлога – изјавила је директорка Митровачке гимназије Мирјана Ђорђевић.

Она је додала да су се ђаци седмаци јако лепо снашли, да су их други ученици лепо дочекали, а посебно професори који су већ сада јако задовољни њима.

- Када нам дође неко од родитеља и каже да њихово дете са осмехом иде и враћа се из школе, нема веће потврде колико је овај потез био добар - додала је Ђорђевић.


Много зависи од самих мештана

Сама Сремска Митровица броји 39.084 становника, док цело подручје административног Града има 78.000 житеља. Сремску Митровицу чини укупно 33 месне заједнице, од којих су 25 околна села – Бешеновачки Прњавор, Бешеново, Босут, Велики Радинци, Гргуревци, Дивош, Засавица I, Засавица II, Јарак, Кузмин, Лаћарак, Лежимир, Манђелос, Мартинци, Мачванска Митровица, Ноћај, Равње, Раденковић, Салаш Ноћајски, Сремска Рача, Стара Бингула, Чалма, Шашинци, Шишатовци и Шуљам.

Свака од тих месних заједница има своју школу, или подручно одељење, а Митровица има пет основних школа и исто толико средњих. Начелник управе за културу, спорт и омладину Града Сремска Митровица Илија Недић каже да се сваке године финансира опремање школа на селу, а у граду ради и школа за лица са сметњама у развоју, којој се посвећује посебна пажња. У Мачванској Митровици у току је изградња нове школе, док су ове године змењени паркети у матичним школама.

- Стално улажемо у школе и образовање деце, али и културне и спортске садржаје, јер је циљ задржати младе у нашој средини - каже Недић, коме је ово блиска проблематика, јер је професор историје и донедавно је био на функцији директора Економске школе. Из овог угла он каже да за младе постоји доста садржаја у Митровици, али и да се увелико ради на новим пројектима.

Домови културе по сеоским месним заједницама били су дуго занемарени и доста запуштени, те је план да се убудуће улаже у њих, али, како истиче Недић, много тога зависи и од активности самих мештана тих насеља. Тако се спрема реновирање Дома културе у Кузмину. Мењаће се прозори и подови. Ово село има прави фолклорни центар, где се окупља више од стотину деце, што је изузетна бројка, с обзиром да село укупно има три хиљаде становника.

- Морам да похвалим становнике Кузмина који се упркос малом буџету труде да одрже живим њихов Дом културе, учитељица у пензији је задужена за драмску секцију, и други се труде заиста да посвете време деци - каже Недић.


Обухватнији инспекцијски надзор

На предстојећој седници Скупштине Града Сремска Митровица, заказаној за уторак, наћи ће се и Предлог решења о образовању Комисје за координацију инспекцијског надзора, на који је мишљење претходно дао начелник Градске управе за саобраћај, комуналне и инспекцијске послове.

Циљ образовања Комисије је обухватнији и делотворнији надзор и избегавање преклапања и непотребног понављања инспекцијског надзора као и усклађивање инспекцијског надзора између инспекција које врше надзор над пословима из изворне надлежности Града.

Задаци Комисије би били, између осталог, разматрање и давање мишљења на Предлоге планова надзора, које достављају инспекције, затим да прати достигнути ниво координације, иницира мере и утврђује смернице.

Маша Стакић
Фото: Филип Бакић

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести