Освештана Добровољачка капија у Александрову

АЛЕКСАНДРОВО: Владика банатски Никанор освештао је Добровољачку капију у Александрову, као и бисту краља Александра Првог Карађорђевића и таблу са именима свих 1.030 оснивача овог села,

у општини Нова Црња. Изградња ових знамења планирана је још од 1995. године. На свечаности освештања и отварања капије, осим владике, говорили су члан Крунског савета Предраг Марковић, који је открио бисту краља Александра, затим председник Савета Месне заједнице Владимир Бракус и председник локалног Удружења ратних добровољаца 1912. - 1918. године, њихових потомака и поштовалаца Владимир Хркаловић. Присутнима су се обратили и председник новоцрњанске општине Пера Миланков и начелник Средњобанатског управног округа Душан Шијан.

Александрово је настало насељавањем добровољаца, Солунаца и Добруџана, одлуком краља Александра после Првог светског рата, 1921. године, којом их је наградио за херојства и патњу. Захваљујући аграрној реформи у Краљевини СХС, земљу су овде добили добровољаци из Америке, Канаде, и Русије (Добруџани), те мештани околних банатских села, попут Меленаца, Кумана и Врањева.

- На дотадашње имање грофа Чекоњића доселило се 340 породица Солунаца, међу којима су била три носиоца Карађорђеве звезде, 587 фамилија са општим условима, 101 аутоколониста и две оптантске породице. Они су долазили возом, или на коњима, и од тада је настало село Александрово, на граници са Румунијом, највећа добровољачка колонија Краљевине - прича Владимир Бракус.

Велики ратници одложили су оружје и почели да обрађују банатску земљу. Саградили су куће, цркву Светог Великомученика и Победоносца Георгија, Основну школу „Бранко Радичевић”, почели су и да играју фудбал, а онда је букнуо Други светски рат. Многи мештани учествовали су у антифашистичком покрету и страдали као чланови Александровачко - карађорђевачког одреда, чији је командант био Миливој Тошков, а комесар Драга Шуваков, обојица Александровчани.
- Поред спомен - плоче са именима свих оснивача села и добровољаца, ратника и цивила, капија ће имати мозаик - икону Светог Георгија, као и четири барељефа, односно фигуре Личанина, Лале, српског официра и војника, и бисту краља Александра Првог Карађорђевића. Капија ће бити осветљена и поплочана. Платоом ће бити повезана са спомен - обележјем палим родољубима у Другом светском рату – објашњава Владимир Хркаловић.

Бракус и Хркаловић веле да је капија грађена са љубављу, јер је жеља мештана Александрова да славе дела својих предака.
- То је капија кроз коју је требало да прођу наши преци, кад су ономад, као победници на крају Великог рата, дошли у равницу и изашли из воза, уморни, али радосни. Ми смо после стотину година смогли снаге да је саградимо, како би и они и ми сваког дана пролазили кроз њу, улазећи у бољи свет – поручују Бракус и Хркаловић.

Ж. Балабан

 

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести