ПОВРШИНСКИ КОП „БЕЛИ КАМЕН” РЕКУЛТИВАЦИЈОМ СЕ ВРАЋА У ПРВОБИТНО СТАЊЕ Многи ће се обрадовати, а ево шта ће УПОТПУНИТИ ЛЕПОТУ овог СРЕМСКОГ БИСЕРА

На брду код Бешеновачког Прњавора је седамдесетих година прошлог века тадашња Беочинска фабрика цемента отворила Површински коп „Бели камен” ради експлоатације руде, што је мештане тог краја узнемирило, јер је тај пројекат са собом донео кречњачку прашину, пореметивши мир и идилу тог дела Фрушке горе.
а
Фото: И. Бакмаз

Деценије експлоатације нарушиле су природну равнотежу, но из свега тога родило се „нежељено чедо” Фрушке горе, а данашњи бисер, Бешеновачко језеро.

Како је за „Дневник” рекао председник Месне заједнице Бешеново Драгољуб Лакетић, с обзиром на то да је фабрика „Lafarge” купила Беочинску фабрику цемента, они су били у обавези да закључно са овом годином, брдо на ком се налази Бели Камен рекултивацијом врате у првобнитно стање, што је донекле и урађено.

Фото: И. Бакмаз

– Годинама се ради на озелењавању депресије настале ископавањем руде. Фабрика има своје земље, која баш и није најплоднија, али су њу искористили да насипају и равнају терен на тим насталим депресијама. Након тога су донели око 500 тона стајњака не би ли јој поново удахнули живот и засејали су траву, а данас тај горњи појас изнад језера може да се дичи здравим зеленим покривачем. Такође, засађено је око 3.500 садница дрвећа, које је некада било на том потесу, попут глога, храста и липе, односно врста које су аутохтоне за то подручје – рекао нам је Лакетић.

Фото: И. Бакмаз

Тај део старог копа састоји се од каскада, а репортери „Дневника” уверили су се на лицу места да је свака каскада обрасла травом, а младе саднице ће, надамо се, у блиској будућности створити шумски пејзаж, који ће повратити ону хармонију изгубљену седамдесетих година прошлог века.

Фото: И. Бакмаз

– Битно је напоменути да ће на одржавању зеленог појаса такође радити радници фабрике. Најлакше је нешто засадити, треба га после и одржати у животу. Из свега овога остало нам је Бешеновачко језеро, које је бисер Фрушке горе и нашег краја. Откако је оно настало, и поред бројних табли са натписима упозорења да је забрањено купање, језеро из године у годину привлачи све већи број туриста. Они обично сврате, питају за продају домаћих производа, оду у радњу или посете неки од наших угоститељских објеката и слично – прича наш саговорник. 

На улазу у Површински коп „Бели Камен” стоји табла, на којој се наводи да се обустављају радови на том главном рударском пројекту, по Решењу Покрајинског секретаријата за енергетику, грађевинарство и саобраћај, издатом у октобру 2019. године. Остаје још да време учини своје, те да овај чин рекултивације буде видљив и голим оком. 

Ивана Бакмаз

 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести