Спремни дочекују улагаче

Небојша Дарабош у последње две и по године, али и четири месеца од када је формирана нова локална власт у Суботици, прво као члан Градског већа за привреду, а потом задужен за област туризма, инвестиција и међународне сарадње

и за програме развоја привреде за „Дневник” говори о новим инвестицијама, запошљавањима и плановима.

Колико је инвестирано у Суботицу у последње две године?
- У области инвестиција у привреди Суботица је последњих година остварила позитивне помаке у привлачењу страних инвеститора, а посебно у успостављању квалитетне сарадње са страним компанијама након завршетка реализација њихових инвестиција, тј. у тренутку када они постају саставни део привреде града. Тако је у шест светских компанија које послују у Индустријској зони сада запослено преко 5.500 радника. Посебно треба истаћи да је само у последње две и по године број запослених повећан за преко 3.000. Могу да оценим да су инвеститори већ премашили планирани број запослених или додатно проширују своје капацитете изградњом додатних производних простора што ће резултирати повећаним асортиманом и обимим производње и последично, додатним запошљавањем.

На колико нових радних места се рачуна у скорије време?
- У наредних годину дана планира се отварање још око 800 нових радних места у Привредној зони, на бази планова компанија у које имамо увид.Тај процес добре сарадње локалне самоуправе и наших партнера огледа се и у константном инвестирању Града у потребну инфраструктуру. Сада су у току радови на изградњи двосмерног саобраћајног прикључка на државни пут И Б реда број 12 Суботица - Сомбор и изградња коловоза и тротоара у Привредној зони „Мали Бајмок“ што практично значи да се отвара још један активан пут у зону, те растерећење саобраћаја у том делу града. Та инвестиција Града уз суфинансирање Министарства привреде вредна је око 23 милиона динара. Пре месец дана завршена је инвестиција у изградњу производне хале на простору Привредне зоне „Мали Бајмок“  величине 2200 метара квадратних где се као инвеститор појавио Град Суботица уз финасирање од стране Управе за капитална улагања АП Војводине. Инвестиција је вредна 115 милиона динара. Хала изграђена по светским стандардима биће на располагању за закуп заинтересованим инвеститорима, а већ сада имамо упите од добављача компанија које послују у Суботици јер и они желе да преселе део своје производње у наш град.

Када можемо очекивати нове инвестиције?
- У току су преговори са компанијом која је послала писмо о намерема у ком исказује жељу да пресели део своје производње у Суботицу, уз изградњу сопствене нове хале на земљишту које желе да купе од Града. Ради се о класичној гринфилд инвестицији, где би се запослило 70 радника. Независно од те парцеле, у току су и интензивни разговори и купопродаја између приватних компанија које послују у Суботици што би могло да доведе до отварања још 500 нових радних места у блиској будућности. Овде се ради и о проширивању одређених комерцијалних садржаја које те компаније планирају у наредном периоду, где им локална самоуправа асистира са логистиком и о отварању нових производних и услужних капацитета. Ми нисмо активна страна у преговорима, па не желим да износим имена компанија и конкретније податке, али постоје назнаке да ће одређени велики приватни објекти који дуже времена стоје неискоришћени, коначно бити стављени у функцију привреде.

Ко може да рачуна на подршку градског Фонда за привреду?
- Од прошле године имамо посебан Фонд за привреду као буџетску ставку где Град у сарадњи са пословним банкама и Гаранцијским фондом Војводине, предузетницима и малој и средњој привреди омогућава добијање кредита за набавку нове опреме уз веома повољне услове. Град финансира камату на узете кредите у току прве три године отплате. Ове године први пут је Град суфинансирао инвестиције и набавку опреме призвођача у области органске пољопривреде и производње што се показало као веома добра пракса коју треба наставити. Наведене инвестиције и програми које су у току показују да се у Суботици води рачуна о стварању повољног привредног амбијента што уосталом показује и константан пад броја незапослених лица на евиденцији НСЗ.​

Модерна царина у слободној зони

Локална самоуправа разуме потребу компанија које послују у режиму слободне зоне да брзо решавају царинске процедуре, па је у току израда пројекта идејног решења за градњу новог царинског терминала у привредној зони „ Мали Бајмок“, а градња модерног терминала може се очекивати до половине 2017 године, најављује Небојша Дарабош. 

- Финансијска средства за све етапе пројектовања и изградње су обезбеђена. Тренутно су у фази извођења радови на полагању новог 20- киловатног вода који ће на постојећих 10 МW струје и Индустријској зони дати још 5 МW струје са новог извора, односно трафо-станице. Наравно, свесни смо да је потребно константно водити рачуна о потребама привреде као и потенцијалним новим инвеститорима тако да су у плану и инвестиције у будућности посебно у домену обезбеђивања додатих количина и протока воде за потребе компанија као и друга инфраструктурна улагања – наводи Дарабош.


На Ипсилон краку коначно машине
Градилишта која су годинама била напуштена, поново оживљавају. Деценијски пројекти који никако да се заврше, полако се захуктавају. Реч је о градњи обилазнице око Суботице, познатијој као Ипсилон крак и наставку радова на реконструкцији и адаптацији Народног позоришта.

Становници Загребачке улице у Суботици, уколико све буде текло по плану могли би да одахну, јер ће бити мање буке и загађења ваздуха. Дневно кроз центар Суботице, а посебно кроз Загребачку улицу прође око 400 камиона и на хиљаде аутомобила, што многим грађанима отежава живот, јер сав теретни саобраћај који иде ка Граничном прелазу Келебија иде овом улицом.

Влада Србије је издвојила новац за наставак радова на обилазници, а рок завршетка радова је око 100 дана. Пре десетак дана коначно је потписан уговор и компанија „Војпут“, је наставила градњу Ипсилон крака, на месту где су пре неколико година радови прекинути. Компанија „Војпут”, осим ревитализације дела пута и изградње кружног тока, израдиће и пројекат комплетног завршетка овог вишедеценијског пројекта. Надлежни у суботичкој локалној самоуправи верују да би комплетна изградња могла бити окончана у наредне три до четири године.

У плану је да се изради пројекат до Келебије, односнио комплетног Ипсилон крака, каже извршни директор компаније „Војпут” Вукослав Вукославовић.
Изградња обилазнице око Суботице започета је пре непуне три деценије и до сада многи високи званичници су најављивали наставак градње. Градоначелник Суботице, Богдан Лабан оцењује да би реално у наредне четири године Суботица могла добити обилазницу.

Кад је реч о Народном позоришту, приводи се крају пета фаза радова и уколико све буде текло по плану до краја године ће бити завршени. Ова фаза кошта 220 милиона динара са ПДВ-ом, а наредна шеста фаза, предвиђа радове на фасади ка Нушићевој улици и ускоро се очекује завршетак јавне набавке.

Да подсетимо, зграда Народног позоришта је срушена 2007. године због оронулости дела објекта. Тада је потписан уговор о обнови који предвиђа да Република и Покрајина финансирају са по 45, а Град са десет одсто новца. Радови су неколико пута били започињани и прекидани. Иначе, реконструкција и адаптација зграде Народног позоришта је један од најскупљих пројеката, а на почетку је планирано да кошта астрономских 23 милиона евра. Пројекат је неколико пута препројектован, и процењује се да треба обезбедити 16 милиона евра.


Путари не прижељкују снег, који може пасти

Смотра Зимске службе показала је припремљеност ЈКП „Чистоћа и зеленило“ задуженог за одржавање локалних путева, улица, тротоара и бициклистичких стаза у зимским условима. Град је за период од 15. новембра до 31. децембра 2016. године, издвојио 17,3 милиона динара, где спада и одржавање заштићених природних добара, која обавља надлежно предузеће ЈП „Палић Лудош“.

Директор, ЈКП „Чистоћа и зеленило“ Слободан Милошев каже да имају укупно 76 извршилаца, као и довољне количине соли и ризле и да се неће поновити 2012. година.

Јавно предузеће за управљање путевима донело програм рада Зимске службе за предстојећу сезону, а са њим су упознати извођачи који спремно дочекују снег и лед. Директор Јавног предузећа за управљање путевима, урбанистичко планирање и становање Предраг Радивојевић каже да су обезбеђене довољне количине агрегата.

- Улице се чисте по приоритету и јасно је одређено који део спада у надлежност града, а који одржавају ЈП „Путеви Србије“, чији је извођач компанија „Војпут“. Ми одржавамо 236 километра локалних путева и око 190.000 квадрата тротоара и бициклистичких стаза - објаснио је директор Јавно предузеће за управљање, Предраг Радивојевић.

Смотри градске Зимске службе присуствовала је и заменица градоначелника Тимеа Хорват која је оценила да постоји добра сарадња са месним заједницама у овом послу и да ће наставити да негују те односе, као и са компанијом „Војпут“.

-  Од 17,3 милиона динара издвојених за Зимску службу, 15, 6 милиона динара је за уже градско подручје, око 759.000 динара за територију заштићеног подручја „Парка Природе Палић” и око 910.000 динара за гориво за приградске месне заједнице – истакла је заменица градоначелника, Тимеа Хорват.

Сандра Иршевић

 

 

EUR/RSD 117.1197
Најновије вести