Вербић: Наставу осмислити по мери тржишта

ЗРЕЊАНИН: Министар просвете, науке и технолошког развоја Срђан Вербић изјавио је јуче у Зрењанину да држава мора да уради више за средње стручне школе,

нарочито за оне профиле који воде директно у привреду. Приликом посете Хемијско – прехрамбеној и текстилној школи „Урош Предић“, која поседује мини млекару и пекару, где ђаци обављају практичну наставу, Вербић је казао да држава више не може да толерише упис на оне профиле из којих потиче већина незапослених.

- Морамо да прилагодимо уписну политику потребама тржишта рада. То није лако и безболно, али то мора да се уради. Многи сматрају да је срамота то што имамо тако мали број производних профила, рецимо само два одељења столара у целој земљи. Јесте, срамота је, и то морамо да исправимо. А исправићемо тако што ћемо фаворизовати школе које имају директан пролаз ка тржишту рада – рекао је Вербић, напомињући да то што су неке школе данас популарне, не значи да оне представљају и добар избор.

Ранијих година, нагласио је министар просвете, било је великих притисака да се отварају додатна одељења у школама које су опште и које омогућавају да се после њих упише било који факултет. По његовим речима, тај лускуз Србија више не може да дозволи и зато мора да смањи број одељења у претерано популарним школама. Он се, с тим у вези, дотакао и дуалног образовања које, како је истакао, веома добро функционише у земљама са изразито јачом привредом од наше.

- Желимо такве профиле и код нас, али за то су нам потребни партнери у привреди, односно врло јаке компаније које би подржале одређене образовне профиле, не само тако што би биле заинтересоване за резултат, већ и тако што би улагале у школе, у опрему, додатну обуку запослених и стипендирање ученика - објаснио је Вербић и напоменуо да у дуалном образовању, какво постоји у Немачкој или Швајцарској, ђаци примају плату за то што раде, док код нас, по Закону о раду, не могу да имају новчану надокнаду, али могу да им се исплаћују стипендије.

Директор школе „Урош Предић“ Југослав Богдановић казао је да запослени ову мултипрограмску и мултигенерацијску образовну установу одавно виде као место које је сервис привреде. Ово је, по његовим речима, добро место на коме би се могао дати подстицај за неко будуће увезивање образовања и света рада.

- Надам се да ће уписни габарит за наредно лето у овом региону коначно бити направљен на начин да се удахне мало живота и даха стручним школама и занатима који су важни – рекао је Богдановић после састанка са министром Вербићем.

На питање новинара да ли ће просветним радницима који штрајкују бити умањене плате, министар Вербић је одговорио да је штрајк дефинисан законом и да у њему пише шта су обавезе запослених у просвети и шта су њихова права.

- То је врло једноставна ситуација. Ако желимо да се боримо за права, морамо да поштујемо и оно што су обавезе. Уколико у закону пише да наставници немају право на накнаду за онај део радног времена који нису радили, онда једноставно немају, и на њиховим послодавцима, односно директорима школа је да обрачунају зараде на прави начин – поручио је Вербић.

После обиласка Хемијско – прехрамбене и текстилне школе „Урош Предић“, министар просвете је посетио Градску кућу у Зрењанину, где је одржао састанак са директорима средњих школа у вези са уписом ђака у први разред. Његови домаћини били су заменик зрењанинског градоначелника Саша Сантовац и начелник Школске управе за Банат Станиша Бањанин. 

Ж. Балабан

Нема надокнаде штрајка у последњи час

Напомињући да је ова школска година, због штрајка, одавно угрожена, министар Вербић је подсетио да ђаци трпе штету већ месецима и то, како је рекао, није нешто што може сада да се надокнади. Министар је изричит да никакво планирање надокнаде наставе, где би ученици имали по девет часова, не долази у обзир.

- Оно што је изгубљено ове године не може вештачки да се надокнађује у последњем тренутку. О томе је требало размишљати раније – нагласио је Вербић.

 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести