За рад у Румунији: Загарантован минималац 220 евра

КИКИНДА: Званично пријављивање ради евидентирања за рад наших суграђана у Румунију завршено је 30. априла. Протеклих, нешто више од месец дана,

 сви који желе пријављивали су се у Филијали националне службе за запошљавање у Кикинди.

-Осим грађана из кикиндске општине евидентирали су се и мештани суседних места из новоцрњанске и новобечејске општине. Постојање великих фабрика у непосредном суседству може нам помоћи да решимо највећи проблем, а то је незапосленост – истакао је Саша Танацков, секретар Секретаријата за локално економски развој и туризам – Заједно са Филијалом Националне службе за запошљавање створена је мини база података у којој је евидентирана 551 особа за рад у Румунији. Реч је о сасвим пристојној бројци јер су се људи пријављивали на невиђено.
Евидентирање је показало колики је број незапослених, каква је полна, старосна и образовна структура.

- На овај начин у одређеном моменту можемо да одреагујемо на прави начин – напомиње Танацков – Сиписак евидентираних је шаренолик јер има особа различите старосне доби, за нијансу је више мушкараца него жена, а и по питању образовања има великог броја занимања. Ипак, доминирају особе које су радиле на пословима за које није захтевана висока стручност. Било је и недоумица око зараде јер су провејавали коментари да људи неће да раде за одређену плату. Румунски послодавац је споменуо да је радницима загарантована минимална зарада од хиљаду леја односно 220 евра, међутим, након одређеног пробног периода, постоји могућност за потписивање и бољих уговора који доносе и бољу зараду, али о томе тек треба причати када конкретни послодавац затражи конкретне раднике.  

Међудржавни споразум о међусобном ангажовању радне снаге између Србије и Румуније штити људе који из Србије одлазе у неку од румунских фабрика на рад и он је неопходан како би запослени били заштићени.

- У начелу, задовољни смо динамиком на који начин се одвијају преговори чији је крајњи циљ потписивање међудржавног споразума. Осим са Владом Србије и надлежним министарствима, у сталном смо контакнту и са румунским партнерима јер је интерес обостран. Ми запошљавамо незапослене, а они могу да испоштују све уговорене обавезе . И Румуни имају интерес да уз помоћ радне снаге задрже фирме у својој земљи. На последњем састанку у Влади Србије са представницима Министарства рада и Министарства спољњих послова чули смо да је Споразум о социјалном осигурању између Србије и Румуније припремљен и да се ускоро очекује његово потписивање. Он ће умногоме олакшати оно чему тежимо, а то је потписивање Међудржавног споразума двеју земаља који регулише однос радника.

Пријављивање ради евидентирања за рад у Румунији могуће је и у наредном периоду.

А. Ђ.

 

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести