Зарада из пропалих фирми

ЗРЕЊАНИН: Заборавили су Зрењанинци да су нека предузећа не само радила него и постојала, али многа од њих и даље егзистирају у судским папирима, судским споровима

и у евиденцији Агенције за лиценцирање стечајних управника. Наиме, у многим некадашњим пропалим фирмама стечајни поступци нису окончани, а како ствари стоје, и неће скоро. Негде је проглашено и банкротство, али без обзира на то, поступци се воде до потпуне ликвидације.

Наравно, сваки стечај кошта па смо анализирали само неке трошкове неких предузећа. Готово свако предузеће у стечају има трошкове струје, грејања, поште и телефона, осигурања, обезбеђења, канцеларијског материјала, радника анагажованих по уговору о делу, понеко има и ангажоване стручњаке, а готово сва - адвокате. И, наравно, стечајне управнике. Стечајни управници по закону имају право на месечну прелиминарну награду, као и на месечну накнаду. Ево како то изгледа у неким предузећима.

„Беохемија“ је предузеће за производњу средстава кућне хемије, у власништву контроверзног бизнисмена Жељка Жунића. Кад је предузеће запало у проблеме, менаyмент је поднео план реогранизације. План није успео, па је 30. августа проглашено банкротство. Стечај се наставља а имовина ће се продавати. Стечајном управнику у „Беохемији“ Василију Јовановићу припада прелиминарна награда од 120.000 динара месечно. Судски трошкови за три месеца износе 580.000 динара, а књиговодствена агенција тромесечно кошта 472.000 динара.

Најмлађи зрењанински стечај је онај у „Житопродукту“. И у овом предузећу 27. јула прошле године проглашено је банкротство, а стечајни управник Душан Лазић обавестио је суд да тражи проценитеља имовине и да ће тражити сагласност одбора поверилаца да се предузеће прода као правно лице. То све траје, а док траје, стечајном управнику месечно припада 100.000 динара, радницима Војиславу Туринском, Десанки Исаков и Милици Васиљевић, ангажованим по уговору о делу, тромесечно 218.000, 253.000, односно 190.000 динара.

Прелиминарне награде стечајним управницима крећу се од 50.000 динара, колико, на пример, за стечај у „Житохему“ припада Милану Нићетину, или 70.000 у „Луксолу“, Јелици Вуколић за стечај у бродоградилишту „Бегеј“ тромесечно припада 210.000 динара, а за „Нафтагас монтажу“ 50.000.

Ж. Балабан 

EUR/RSD 117.1131
Најновије вести