ШТА СВЕ НОВОСАЂАНИ НАРУЧУЈУ ПРЕКО ДОСТАВЉАЧА? Траже торте за псе, средства за потенцију и још штошта...

Убрзани начин живота донео је и нове навике, а једна од њих је достављање робе у веома кратком периоду. Током пандемије коронавируса јавља се потреба за доставом, пре свега хране, и од тог тренутка достављачи имају много више посла.
volt dostavljac dostava, pixabay.com
Фото: pixabay.com

Осим хране и пића, многе приватне фирме достављача у Новом Саду, којих има око 30, баве се доставом разноврсне робе, али и пружањем услуга, попут плаћања рачуна или набавке намирница.

Неки од достављача раде 24 часа дневно, међу којима је и фирма „Падрино”, која запошљава око 20 људи. Услуге доставе обављају на подручју Новог Сада и шире околине. За разлику од неких достављача, а посебно апликација као што су „Глово” и „Волт”, они доносе храну из свих градских ресторана у сва приградска насеља.

- Наше услуге највише су тражене по лошем времену и викендом, те у време када апликације за доставу хране не раде - каже Јелена Херцог из „Падрино доставе”. - У просеку, обавимо од 350 до 500 достава дневно, док на месечном нивоу имамо просечних 12.000 до 13.000 достава.

Највећи број достава, око 80 одсто, односи се на храну из ресторана, па тако „Падрино достава”, као спољни партнер, сарађује са стотинак угоститеља у граду који немају своје достављаче. Осим тога, они су прошле године лансирали и мобилну апликацију за доставу хране путем које корисници могу директно наручивати храну из својих омиљених ресторана у граду. Апликација прати најновије трендове у „фуд деливери” индустрији, а из „Падрино доставе” истичу да је корисници оцењују као веома практичну, због константог радног времена, те због широког асортимана, брзине испоруке и повољније цене хране.


Чекају и у реду за друге

- Цена услуге, односно доставе је 350 динара у граддском подручју - кажу за „Дневник” из „Змај доставе”. - Пошто свакодневно добијамо разне захтеве, а просечно их имамо око 100, гледамо да сваку обавезу испунимо професионално. Скоро свакодневно одлазимо и на аутобуску и железничку станицу да преузмемо или пошаљемо робу, плаћамо рачуне и чекамо у реду за друге. Исто тако, идемо у набавку за ресторане и за старије грађане, али често одлазимо и у цвећаре, купујемо и односимо цвеће на гробље.


- Осим хране, достављамо робу за различите фирме и предузетнике, попут штампарија, апотека, цвећара, стоматолошких ординација, као и са једне приватне адресе на другу - рекла је Херцог. - Исто тако, активни смо када је потребно доставити неку документацију, заборављене кључеве, поклоне, пакете и све друго што се може једноставно превести аутомобилом, а људима је важно да што пре стигне на одређену адресу.

Фото: pixabay.com

Када је реч о цени услуга доставе, она је на градском подручју углавном иста. Према речима Јелене Херцог, људи понекад више плате доставу од саме робе коју су наручили, уколико храна или пиће коштају око 200 динара. С друге стране, наручују се и врло скупоцене ствари попут шампањаца од 300 евра или одеће с потписом у вредности од 2.000 евра.

- Захтеви за доставу заиста су разноврсни, јер смо куповали и достављали кућне љубимце попут папагаја, хрчака и корњача, псеће торте за прославе псећих рођендана, пун ауто балона које смо једва угурали у возило, букете од 101 руже, таблете за потенцију и кондоме. У ситним ноћним сатима често смо ускочили родитељима да донесемо лек за болесно дете, што њима увелико олакшава бригу - рекла је за „Дневник” Јелена Херцог.

На улицама Новог Сада активни су и радници из курирске службе „Змај достава”, који достављају робу на територији Града Новог Сада, али и у другим местима као што су Раковац, Беочин или Врдник. Осим доставе хране, која обухвата око 90 одсто њиховог пословања, курири „Змај доставе” најчешће на кућну адресу доносе торте и колаче у вредности до 10.000 динара, потом цвеће, углавном за Осми март и Дан заљубљених, али и робу из секс-шопова, која је у последње време тражена, а људи издвоје и до 15.000 динара за робу из тих продавница.

А. Чегар

EUR/RSD 117.0746
Најновије вести