Епископ Горазд, чешки светац Српске православне цркве: РУКОПОЛОЖЕН У КРУШЕДОЛУ, страдао због помоћи атентаторима на познатог нацисту

Српска православна црква данас молитвено прославља Светог свештеномученика Горазда Чешког. Овај светац окончао је свој живот, мученички, у вихору Другог светског рата. Његов живот је занимљив јер је као Чех монашки постриг и епископски чин добио у Српској православној цркви.
горазд
Фото: приватна архива

Како пише у житијима светаца Српске православне цркве, рођен је 26. маја 1879. године као Маћеј Павлик. После завршеног Богословског факултета у Оломоуцу 1902. године рукоположен у Римокатоличкој цркви у чин презвитера.

У једном јаком покрету повратка Чеха у православље, Маћеј Павлик се обраћа Светом архијерејском синоду Српске православне цркве с молбом да га прими под своју јурисдикцију. Он је ово учинио због тога што је до распада Аустроуграске 1918. године духовно старање о православнима у Чешкој водио епископ задарски.

Замонашен је у манастиру Крушедолу 21. септембра 1921. године и добио име Горазд. Патријарх Димитрије га је рукоположио у чин епископа 25. септембра исте године. Био је веома активан на организовању своје епархије. Епископ Горазд је 28. октобра 1938. године упутио свим поглаварима православних цркава, једну посланицу и позвао целу светску јавност у помоћ.

Немци су га тада добро запамтили. Чешки родољуби-падобранци, су долетели из Енглеске и извршили атентат на Рајнхарда Хајдриха у Прагу, нашли су склониште у крипти православног катедралног храма светих Ћирила и Методија у Прагу. Гестапо је сазнао улогу епископа Горазда, кога су ухапсили са сарадницима. После великих мучења осуђен је на стрељање 3. септембра, а сутрадан 4. септембра 1942. године стрељали су га Немци у прашком предграђу Кобилиси, а потом спалили у прашком крематоријуму.

Тог дана Немци су забранили рад Православне цркве у Чехословачкој, а њену имовину су конфисковали.

EUR/RSD 117.0802
Најновије вести