ОТВОРЕНИ ЗА СВЕ Брнабић: Сарадња са Кином не значи да се затварамо за друге

Председница Народне скупштине и потпредседница Главног одбора Српске напредне странке Ана Брнабић рекла је вечерас да сарадња Србије са Кином не значи да се Србија затвара за друге земље и за ЕУ, већ да је Србија суверена држава која сама бира са киме сарађује и која жели да извуче корист из сарадње са свима.
ana brnabic, Vlada Srbije/Slobodan Miljević
Фото: Влада Србије/Слободан Миљевић

"Имамо право да одлучујемо о нашим партнерствима у складу са нашим интересима и то је политика која иде од 2012. године и донела је све ово добро Србији", изјавила је Брнабић на ТВ Пинк.

На питање новинара да прокоментарише примедбе како је посета кинеског председника Си Ђинпинга удаљила Србију од ЕУ, Брнабић је истакла да је ЕУ Србији важна и да Србија жели да буде део ње и подсетила да је председник Александар Вућић дан након посете кинеског председника био на церемонији прославе Дана Европе, који је организовала Делегација ЕУ у Србији.

Одлуку Србије да сама бира са киме ће да сарађује Брнабић је назвала као ствар суверенитета и да то не значи да ће се Србија затворити за сарадњу са другим актерима на међународној сцени, попут ЕУ или САД.

"Значи само да смо довољно паметни, способни и довољно промућурни да можемо из свега тога да извучемо најбоље за наш народ и за нашу земљу", истакла је Брнабић.

На примедбе о сарадњи Србије и Кине које долазе са Запада, Брнабић подсећа да су западне земље од Кине добиле много инвестиција, технолошког трансфера и кредита, као и да су извукли корист у многим областима, а да не дају Србији да ради исто.

Истакла је да су споразуми које је Србија потписала са Кином добри за младе људе у Србији, јер покривају доста области као што су технологија, биотехнологија, вештачка интелигенција.

Подизање односа Кине и Србије на нови ниво Брнабић је оценила врло важним, јер отварају Србији врата на једном од највећих тржишта света и држави која је тренутно друга економија света, са трендом раста.

Брнабић је подсетила да је Кина глобална сила, политичка, економска и технолошка, и додала да је имати заједничку будућност и разумевање са таквом силом, која је у успону, значи много за Србију, на нивоу обичног грађанина.

Навела је да је захваљујући пријатељству председника Вучића и Сија директно сачувано 10.000 радних места у Србији - у Смедереву и Бору, подсетивши да Кина поштује територијални интегритет Србије.

На најаве председника Вучића о сменама директора јавних предузећа, Брнабић је изјавила да ту није реч о дисциплиновању, већ да се ради о томе да дођу нови људи у институције и да унесу нову енергију.

"Људи су гласали за нас и изабрали нас на листи која је носила име Александра Вучића, за то да би уносили нову енергију и да би служили грађанима", истакла је Брнабић.

Додала је да је добро да долазе нови људи на функције и навела да је важно да знају да су они сервис грађана. 

Дачић: Посета кинеског председника Сија Србији историјска у сваком смислу

Потпредседник Владе Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је вечерас да је посета председника Кине Си Ђинпинга Србији историјска посета у сваком смислу, и да би то била историјска посета и за много веће земље од Србије.

"Ми смо после 5. октобра имали једно сулудо понашање према Кини. Они су нама дали кредит за време санкција и ратова. И кад је пао Милошевић, Лабус, Ђинђић и остали су рекли, 'нас не интересује да враћамо кредит Кини. То су они дали Милошевићу'. Ви сте тиме отписали једну светску силу", рекао је Дачић за ТВ Пинк.

Дачић је додао да је Кина светска сила која има милијарду и по становника и право вета у Савету безбедности Уједињених нација.

Он је нагласио да Си није случајно одабрао Србију и Мађарску током своје посете Европи, јер Кина Србију доживљава као пријатељску земљу, а Београд гаји изузетно пријатељске односе са Пекингом.

Говорећи о негативним писањима западних медија због посете кинеског председника Србији, Дачић је рекао да сматра да је потпуно несврсисходно причати о томе и да Србија не треба никоме да се због тога правда.

"Ја мислим да ми не треба да се уопште осврћемо на то. Ми треба да идемо даље. У економском смислу, а пре свега у политичком. Па наравно да ће да будемо пријатељи са онима који нас воле", оценио је Дачић.

EUR/RSD 117.0802
Најновије вести