У Сомбор стигло свих 150 контејнера за стакло

СОМБОР: Као једна од најчешћих тема која се потеже када је пут Србије ка Европској унији у питању, доминира питање екологије. Сомборци, посебно осетљиви на своје зеленило и екологију у прилици су, од пре неки дан, да додатно пораде на заштити животне околине, захваљујући још једном у низу пројеката подржаних од земље чланице ЕУ, Немачке.
s
Фото: Dnevnik.rs

Наиме, захваљујући пројекту „Управљање стакленом амбалажом на Западном Балкану“, који је покренула Немачка развојна сарадња - ГИЗ, у сарадњи са оператерима амбалажног отпада – компанијама Секопак, Пакомак и Екопак, Рециклажни  центар у Сомбору први је у Србији добио 150 рециклажних контејнера за стаклену амбалажу.

Према речима Вање Влашкалић, помоћнице директора за област хигијене и заштиту животне средине овдашњег Јавног комуналног предузећа „Чистоћа“ у чијем оквиру ради и Рециклажни центар, у круг овог ЈКП је стигао последњи и контигент од 50 контејнера намењених прикупљању искључиво стаклене амбалаже. Овај замашни пројекат се спроводи у Србији, Северној Македонији и Босни и Херцеговини а имплементирају га НАЛЕД, Регионална развојна агенција Херцеговине (РЕДАХ) и Заједница јединица локалних самоуправа (ЗЕЛС) из Северне Македоније.

Градови Сомбор и  Ниш су једини који су препознати кроз овај пилот пројекат. Ових 150 контејнера до краја марта биће постављено у градским језгрима, угоститељским објектима, као и у свих 15 насеља градског подручја, појашњава основе целог пројекта Антонио Ратковић, градоначелник Сомбора.

Како наглашавају сви укључени у овај пројекат његов превасходни циљ је да се прикупљање стаклене амбалаже повећа за 20 одсто, при чему сомборски градоначелник истиче да је обавезујуће за један Зелени град да управо он учини пионирске кораке у овој области заштите животне средине.

Сомбор је 2012. постао први град у Србији у ком је уз подршку Фонда за заштиту животне средине изграђен рециклажни центар с дневним капацитетом девет тона у коме се врши сепарација, разврставање различитих врста отпада и његово паковање, подсећа Ратковић и уједно додаје да је напоре локалне самоуправе у циљу унапређења и заштите животне средине препознало и надлежно министарство.

Мирослав Ковачић, члан Градског већа Сомбора за комуналну област и инвестиције истиче да је Сомбор ушао у овај пројекат захваљујући чињеници да у овом граду већ постоји Јавно комунално предузеће у којем је већ успостављен и разрађен систем сакупљања амбалажног отпада. Управо ова чињеница је помогла да баш Сомбор буде изабран за локалну заједницу у којој ће се реализовати овај пилот пројекат, пошто се у њему већ сада годишње прикупи око 200 тона стаклене амбалаже. Како кажу овде, уз нових 150 контејнера циљ је да се ове количине повећају за 20 одсто и постигне далеко већа исплативост рециклаже стакла.

М. Миљеновић

EUR/RSD 117.0802
Најновије вести