Људи треба да превазиђу страхове и приђу особама с Дауновим синдромом

БЕОГРАД: Људи треба да превазиђу страхове и приђу особама са Дауновим синдромом рекла је извршна директорка удружења "Бест бадис Србија" Марија Марјановић поводом  обележавања Светског дана особа с Дауновим синдромом на свечаној шетњи "Упознајте хромозом љубави" у Београду.
daunov sindrom
Фото: Dnevnik (Branko Lučić)

Ја бих овом приликом послала поруку да људи превазиђу своје страхове, да приђу људима са Дауновим синдромом. Они су благе нарави, пуно осмеха деле, пуно љубави и потребно им је само разумевање, прихватање и укључивање у друштво као што смо их ми укључили, навела је Марјановић.

На питање колико су особе са Дауновим синдромом тренутно укључене у друштву у Србији, Марјановић је рекла да је инклузија мала и да они након завршетка средње школе остају код куће без посла и могућности за зараду.

Није само зарада у питању него је то целокупна инклузија, значи укључивање, да буду радно активно становништво, а да не остану социјални случајеви и терет овом друштву, навела је она.

Марјановић је рекла да удружење "Бест бадис" реализује пројекат  "Запошљавање особа са сметњема у развој“.

Покушаћемо да запослим особе са сметњама у развоју кроз тај пројекат. Постоји још неколико људи и фирми који запошљавају особе са инвалидитетом, али од стране 'Бест бадија' то ће бити корак даље и корак ближе остварењу наших снова и циљева, изјавила је Марјановић.

Она је навела да је данас организована инклузивна представа "Лепе речи" у сарадњи са основном школом "Јанко Веселиновић" и студентима Факултета политичких наука, где је како је она објаснила, доказано да "инклузија није илузија".

Члан удружења "Бест бадис", Дубравко Филипи рекао је да људи требају ћешће да се сете особа са Дауновим синдромом.

Имамо доста талената и пуно свега што можемо да урадимо. Неки успешно раде, неки се баве плесом, неки снимају филмове, навео је Филипи.

Чланица удружења "Бест бадис", Александра Павловић, која је запослена у кафићу "Звуци срца", у коме раде особе са сметњама у развоју, рекла је да је лепо што су се људи окупили да шетају и подрже особе с Дауновим синдромом.

Свечана шетња "Упознајте хромозом љубави" одржана је испред Градске библиотеке у Београду, а учесници су се прошетали до Трга републике, да би показали, како закључује Марјановић, да су они равноправни чланови друштва.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести