Суђење за дизање у ваздух Снајперовог поршеа у Новом Саду

У новосадском Вишем суду на суђењу двојици оптужених за покушај тешког убиства контроверзног спортског радника Слободана Милутиновића званог Снајпер у Новом Саду, и јуче је као и на прошлом рочишту, а након одбране налаза судског вештака за област хемије и физике, око пет сати трајало испитивање судског вештака за балистику и трасологију.
sud novi sad
Фото: Дневник/ С. Шушњевић

Он је бранио своје налазе и мишљења  пред судским већем и двојицом стручних саветника одбране из тих области, односно стручњака за трасологију и експлозије. 

Догађај се односи на подметање експлозивне направе под Милутиновићев порше кајен 12. фебруара 2020. године. Из притвора је спроведен окривљени Његош Копривица (36) из Београда и из затвора у Пожаревцу Слађан Ђорђевић (29) из Баранде. 

Стални судски вештак за балистику и трасологију Дејан Белић је до јуче у овом претресу имао за собом на последња два рочишта око осам сати одбране налаза, а јуче је додао на то још пет сати одговарања на питања одбране окривљених и двојице стучних саветника на своје наводе из најсвежијег  стручног изјашњења. 

Иначе, он је поред основног налаза и мишљења с колегом  урадио и четири допунска. Остао је при свим својим налазима до сада, а то суштински значи да је поред  снимака видео надзора и трагова утврђена врста и количина експлозива и начин активирања. 

Окривљени Копривица постављао је јуче питања Белићу о могућим другачијим верзијама постављања експлозивних направа, које се не спомињу у поменутим налазима. На моменте био је убедљив о могућим другачијим сценаријима, постављањем диверзанстких „штипаљки” иза предњег точка које затварају контакт при преласку пнеуматика и активирају експлозив, као  и иницијацију експлозије на потез повлачењем закачене сајле или најлона.  После свега овај судски вештак је уз стручна образложења оставио понуђене верзије у домену теоретских могућности, практично их искључио и остао при својим ставовима. 

Стручни саветник одбране за експлозије и акциденте Слободан Нешковић из Београда изнео је доста другачије погледе на догађај. Он је за разлику од разлику од Белића, који је проценио да је количина подметнутог експлозиова тежила око 500 грама, изнео податак да је употребљено 211 грама  и да се ради о количини која би могла да буде употребљена за застрашивање.

Додао је да га је зачудио начин обављања увиђаја и навео као пример да су уласком службених паса у возило могли да буду контаминирани трагови.  

Иначе, почетком године, на питање председнице великог већа судије Иване Јосифовић како то да оштећени, који се нашао у возилу у тренутку експлозије, није задобио још теже ране, Белић је казао да експлозив, чију је врсту утврдио, није био приљубљен за дно возила испод седишта већ је остављен на тло код папучица за гас и кочницу. Он је објаснио да се на видео снимку не види идентитет особе која је пришла возилу, вероватно залегла на кратко и отишла убрзано у супротном смеру, због лошег квалитета снимака. Навео је да је системом елиминације на основу материјалних доказа донео закључак на који начин  је активирана направа.   

Доказни поступак се наставља 16. маја, али реч је о финишу претреса јер се коначно, након око три године колико су окривљени у притвору, спомињу и назиру завршне речи.

М. Вујачић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести