Подстичу младе на лидерство и друштвени активизам

Да би постали водећа глобална мрежа младих активних грађана, чланови новосадске коморе светске организације „Junior Chamber International” (JCI) се већ 15 година труде да обезбеде могућности развоја за њихово оснаживање ка стварању позитивних промена у друштву.
Novosadska komora JCI obeležila 15 godina rada Foto: JCI
Фото: Новосадска комора JCI обележила 15 година рада Фото: JCI

То успевају кроз осмишљавање пројеката који су од значаја за локалну заједницу, али и њихово развијање вештина и способности као младих лидера. JCI постоји у 115 земаља, а у Србији су, осим у Новом Саду, њихове коморе основане у Београду, Нишу и Зрењанину. У „JCI Novi Sad” је тренутно 20 активних чланова, а постоје и потенцијални, почасни и алумни чланови који успешним каријерама инспиришу потенцијалне лидере. Њихови чланови од 18 до 40 година ангажују се и на пројектима у области међународне сарадње, образовања, екологије, развоја спорта, хуманитарног рада, предузетништва и културе.

"Кроз пројекте се трудимо да допремо до младих који, уколико у себи имају неки трачак жеље и мотивације, могу да нам се прикључе и да онда заједно радимо на решавању неких глобалних проблема или, уопште, унапређењу локалне заједнице", објаснила је председница „JCI Novi Sad” Ана Пинтор.

Пре неколико година су реализовали „ОпеНС” хуманитарне турнире у голфу и тенису, као и пројекат TOYP који је подржавао десет неафирмисаних појединаца из различитих области. JCI је за њих био платформа која је подржавала њихов даљи развој и рад. Организовали су MALFIN конференције едукативног типа за развој у различитим областима бизниса. Осим тога, 2013, пројектом „Изјасни се”, подржали су кампању „Продужи живот” коју је спроводило Министарство здравља, у оквиру које су едуковали грађане о донирању органа за живота и организовали потписивање донорских картица.


Акције за природу и Дечје село

За ову годину JCI планира нове пројекте, између осталог и хуманитарни турнир у баскету „3 на 3”, који су и раније организовали. Осмишљено је да у сарадњи с Дечјим селом прикупе новац за његове мале становнике.

"Замисао је да на турниру учествују превасходно ИТ компаније па да кроз партиципацију прикупимо новац, а турнир ће бити отворен и за грађане, организоваћемо и дружење и додатни програм да би се људи и упознали с Дечјим селом и њиховим активностима и децом", нагласила је Ана Пинтор.

Наше саговорнице најављују да ће се у другом делу године њихово удружење прикључити и пројекту „World Clean Up Day“ који организује светска организација „Let‘s do it“. Циљ је да део становништва, уз помоћ других организација, укључи у чишћење дивљих депонија у граду и околини.


По речима потпредседнице за маркетинг и пи-ар Браниславе Арађан, пројекти које реализују зависе од структуре чланова, њихових занимања и интересовања.

"С приливом нових чланова различитих интересовања, долази до модификације пројеката и идеја, па се нешто што је почело као пројекат који се бавио правом и економијом претворило у пројекат о ИТ сектору", рекла је Бранислава."То је богатство наше организације. Оно што већ постоји наши чланови могу градити сходно ономе што они желе. Односно, могу да прилагођавају активности ономе што им је блиско и чиме желе да се баве." 

Дугорочне циљеве и планове не праве јер се чланови у Удружењу у просеку задржавају око пет-шест година, а осим тога, смењују се на различитим функцијама.

 В. Бијелић

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести