Највише буњевачко признање додељено Републици Србији

СУБОТИЦА: Национални савет буњевачке националне мањине (НСБНМ) обележио је у седишту Буњевачке матице, један од четири национална празника Буњеваца – Дан избора првог Националног савета – 23. фебруар, као и јубилеј, 20 година постојања и деловања НСБНМ.
d
Фото: Град Суботица

Ове године доделили су само највише признање „Иван Антуновић“, Републици Србији за посебан допринос очувању националног идентитета Буњеваца. Председница НСБНМ др Сузана Кујунyић Остојић уручила је ово признање министру за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Николи Селаковићу, као изасланику председника Србије Александра Вучића.

Министар Селаковић је, тим поводом, рекао да је награда која носи име знаменитог буњевачког свештеника и писца, али пре свега родољуба, Ивана Антуновића, заиста велико признање које Буњевци додељују својој држави. Истакао је да Буњевци, баш као и Срби, често нису имали лаку судбину, а неретко су је заједнички делили кроз историју.

- Стога никада нећемо заборавити ваш допринос којим је исписана историја на овим просторима у борби за слободу и слободну отаyбину - казао је Селаковић.

Нагласио је да је буњевачки народ увек имао свој језик, песму, књигу и реч, па држава врло добро разуме потребу за очувањем идентитета и одупирањем покушајима присвајања културе или негирања идентитета. Данас Буњевци, не само да имају статус националне мањине, већ могу слободно да изучавају свој језик и културу у школама, а буњевачки је и службени језик у Суботици, чији је први статут исписан баш на том језику, подсетио је Селаковић.

Честитајући празник и јубилеј, окупљенима на свечаности обратио се градоначелник Суботице Стеван Бакић, оценивши да је увођење буњевачког језика у службену употребу велики демократски искорак у слободи говора и изјашњавања.

Потпредседник Покрајинске владе и покрајински секретар за образовање, прописе, управу и националне мањине - националне заједнице, Жолт Сакалаш, рекао је да су стотине година прошле откако су се Буњевци доселили у Војводину и учинили је бољом, вреднијом и богатијом средином, „дајући једну нарочиту боју у колоритном ћилиму националних мањина”.

Сузана Кујунyић Остојић је казала да је Дан оснивања Буњевачког националног савета због велике важности за Буњевце проглашен и за један од четири национална празника ове заједнице.

- Двадесет година је за историју кратак период, али за људски век и за све оне који су активно учествовали у овом периоду, то није мало. Давало се све од себе. Радило се без престанка и одустајања није било. У ове две деценије пресецају се паралеле четири века колико живимо овде, у северној Бачкој. Нас су, као народ, дизала и ломила историјска дешавања. Од уздигнутих глава на Великој народној Скупштини 1918. године до забране имена и идентитета 1945. године. Али успели смо да се изборимо. И опстанемо. У ове две деценије остварили смо све о чему су сањали и наши стари, и наши великани - подвукла је Сузана Кујунyић Остојић.

У оквиру свечане академије приказан је документарни филм о стварању и раду Буњевачког националног савета током протеклих 20 година и изведен пригодан културно-уметнички програм.

В. Х.

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести