Директорка "Батута" ВИРУСИ ХАРАЈУ СРБИЈОМ ево шта треба да УРАДИМО

Директорка Института за јавно здравље "Милан Јовановић Батут" проф. др Верица Јовановић изјавила је да је подваријанта "омикрона" названа "Ерис" присутна у Србији, али да се не треба по сваку цену тестирати, већ да се то уради када лекари укажу на то.
vakcina korona pix
Фото: Pixabay.com

Када се упореде бројке од ове и прошле године, види се да је број оболелих знатно порастао. Због периода који је пред нама и који доноси више респираторних инфекција важно је да будемо и у већој приправности.

- Ми морамо да подсетимо грађане да свака респираторна инфекција и температура може да укаже да се јавио ковид. Од сада па у наредних неколико месеци можемо очекивати појачану појаву овог вируса, али и грипа. Маске су у овом периоду прва мера којом се штите оболела лица, која долазе у неку здравствену установу. Не треба дозволити ширење вируса међу пацинтима и то је прва превенитивна мера - каже др Јовановић.

Она истиче да ковид није никакво изненађење и да га се не треба плашити, већ да треба обратити више пажње на мере заштите.

- Здравствене установе поседују довољно капацитета да у њима може да се обави вакцинација и то је сада сасвим довољно. Никада нисмо ни престајали са вакцинацијом. До сада су се углавном вакцинисала лица која су путовала јер је негде још увек потребан сертификат. Лица са хроничним болестима, онколошки пацијенти, дијабетичари, особе са трансплатацикјом органа... су се вакцинисали, јер брину о свом здрављу - каже др Јовановић.

Оно што је важно, у резервама има и фајзер и модерне, које имају ефекте после редовне вакцинације.

- Сада имамо оно што је довољно и потребно, до сада је вакцинисало нешто више од 12.000 лица. Сваки ко је примио једну дозу пре три месеца може да дође да се ревакцинише - каже др Јовановић.

- Ми смо анализом потврдили да је "ерис" нова подваријанта омикрон соја. Она је доказ да се вирус веома брзо мења и да су свакако присутне, и то не само једна већ већи број варијанти одједниом. Омикром је карактеристичан по томе што се јако брзо шири. Клиничка слика је блага и пролази од седам до десет дана - каже др Јовановић за "Блиц тв".

Омикрон је код нас присутан већ две године, а важно је да се спроводе све превентивне мере, посебно оне које се односе на лица старија од 65 година и на хроничне болеснике.

 Клиничка слика је у највећем броју случајева без симптома. Манифестације нису присутне. У веома малом проценту случаја долази до неуроинвазивних форми и то су веома тешке форме. Значи да је нападнуто ткиво мозга, особе онда одлазе у болницу. Симптоми грознице западног Нила, који се јављају су врло висока температура, поремећај дисања, сви параметри биометријске провере, личи на менингитис. До сада смо имали 73 особе код којих је потврђен овај вирус, а највећи број случајева се региструје у Италији и Грчкој. Смртних исхода до сада је 31. Чешће су мушкарци били инфицирани и умирали - каже др Јовановић.

Када је у питању превенција од овог вируса, вакцине нема, па је важно избегавати подручја где има доста комаранаца, као и користити спрејеве против истих.

- Нема сумња, стручњаци препоручују истовремено давање обе вакцине. Отпорност која се развија после вакцинације је адекватна. Може се добити у исто време. Очекујемо и вакцину против грипа ускоро. Полако се припремамо и препоручујемо је свима - каже др Јовановић.

Како каже, вакцинација против грипа почиње од октобра.

Број оболелих је много већи, многи су инфицирани, а да то ни не знају. Случај денге имали смо код мајке и сина, али су је имали док су били ван земље.

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести