У апотекама поново несташица лекова за штитну жлезду

Несташица лека еутирокс који се користи за лечење поремећаја штитне жлезде, поново је узбуркала јавност у Србији, која се за сада, организовала највише на друштвеним мрежама, формирајући својеврсну берзу информација о томе где се лек може набавити и у којој микрограмажи.
apoteke, dnevnik.rs
Фото: Dnevnik.rs

Из Министарства здравља, Сектора за лекове и медицинска средства кажу да лек није повучен с тржишта, нити ће се то десити. Снабдевање еутироксом у дозама од 25мцг, 50мцг, 75мцг и 100мцг нормализовано је, док се за који дан очекује нормализација у снабдевању тржишта истим леком у дозама од 125мцг и 150мцг.

Еутирокс, односно тиворал, налазе се на листи А лекова у коју улазе лекови који се издају на лекарски рецепт, односно преко здравствене картице, и свакодневно се узимају у прописаним дозама. Еутирокс је лек који садржи левотироксин натријум, синтетски тироидни хормон који се користи за лечење поремећаја функција штитне жлезде. Користи се у лечењу стања у којима постоји мањак или недостатак тироидних хормона (струма, тумор штитне жлезде и друга стања која се карактеришу ниским нивоима хормона штитне жлезде). Понекад се високе дозе овог лека (100 и 150 микрограма) користе у дијагностичке сврхе, како би се проценила функција штитне жлезде. Еутирокс постоји у дозама од 25мцг, 50мцг, 75мцг, 100мцг, 125мцг и 150мцг.

Лек је који се најчешће прописује пацијентима са обољењем познатим под називом Хашимото, које је дефинисано као синдром као и сва друга аутоимуна обољења. Такође, класична медицина још увек није пронашла начин за потпуно излечење овог обољења, па су пацијенти који имају ову болест осуђени, за сада, на доживотно испијање терапије. Ипак, лек који им је преко потребан више не могу да пронађу у апотекама.

Проблеми с набавком и дистрибуцијом ових лекова трају целе године, а пацијенти кажу да је проблем и микрограмажа. Тачније, понеки успеју да набаве лек веће микрограмаже, али су таблете премале да би се правилно преломиле на одговарајућу величину. С друге стране, ако успеју да набаве лек премале микрограмаже, морају да докупе додатне кутије овог лека, што поскупљује њихово лечење. Ако се зна да је стрес један од главних окидача за поремећен рад штитне жлезде, као и да неадекватна терапија може да изазове озбиљне здравствене последице, и последично одстрањивање дела или целе штитне жлезде, јасно је зашто пацијенти панично покушавају да обезбеде месечне дозе, а многи се одлучују да направе и залихе. Јер, несташица с прекидима траје скоро годину дана.


Дозвола до 2023. године

Јавну набавку за лек еутирокс спровео је Републички фонд за здравствено осигурање у новембру прошле године, на годину дана, али је њоме одређена куповина само лека јачине 25мцг и тиворал од 100мцг, али не и јачине 50мцг, 75мцг и 100мцг, 125мцг и 150мцг, пише Правни скенер. Решење за еутирокс истиче крајем 2023. године, што значи да ће овог лека и даље бити на рафовима наших апотека.

У међувремену, информације из прве руке о томе где се могу купити лекови за штитну жлезду, могу се пронаћи уз помоћ хештегова #TrebaMiLek и #ImamLek.


- Доступност лека у претходном периоду била је ограничена због повећаних потреба тржишта за њим и немогућности произвођача да у кратком року обезбеди додатне количине лека. По информацијама добијеним од носиоца дозволе за лек еутирокс, компаније Мерк д.о.о. Београд, снабдевање тржишта леком еутирокс у дози од 25мцг, 50мцг, 75мцг и 100мцг је нормализовано, док се нормализација у снабдевању тржишта истим леком у дози од 125мцг и 150мцг очекује - објаснили су из Министарства.

Напоменули су још и како су на тржишту присутни и лекови других произвођача који су истог састава и исте јачине као и лек еутирокс (летрокс, тиворал), и да је њихова доступност обезбеђена.

Ипак, ситуација на терену није тако ружичаста. Пацијенти којима је лек неопходан кажу да се у неким апотекама може наћиеутирокс од 100мцг, али да његове замене, летрокса од 100мцг нема. Неки пацијенти куповали су више кутија еутирокса мање микрограмаже, најчешће 25мцг, и тако решавали свој проблем, по цену додатних трошкова. Лекари, пак, препоручују да се не експериментише дозама, већ да се узима прописана терапија, као и да лек не траже преко интернета и код сумњивих препродаваца, већ у апотекама, уз рецепт и рачун.

И. Радоичић

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести