За 10 месеци у Новом Саду 115 предмета и 126 осуђених за корупцију

Од почетка рада, односно од 1. марта 2018. до краја године, дакле за десет месеци, Посебно одељење новосадског Вишег суда за борбу против корпуције запримило је 115 кривичних предмета, од којих је решено више од половине.
д
Фото: Dnevnik.rs

– Запримљено је и 48 предмета у којима је Тужилаштво закључило споразум с окривљенима, а које је суд потврдио – објашњава за „Дневник” председник Посебног одељења за сузбијање корупције у Новом Саду Боривој Пап. – С обзиром на то да је реч о почетку рада и почетку примене припадајућег закона, у наредном периоду очекује се знатно већи прилив сродних кривичних предмета.

У надлежности Посебног одељења за сузбијање корупције су кривична дела против службене дужности, посебно издвојено кривична дела давања и примања мита у вези с гласањем, кривична дела против привреде и против државних органа, као и кривична дела против правосуђа.

У статистици Посебног одељења Тужилаштва у Новом Саду је много већа гужва. У поменутом периоду обрађивано је у предметима 2.179 особа,  а пријаве за 1.706 лица примљене су од других јавних тужилаштва с подручја  новосадског Апелационог суда. Бројке, такође говоре да су из те области чак према 1.344 лица спроведене доказне радње, али су и 442 одбачене.

Полиција је поднела 449 пријава, двадесетак неки други државни орган, а 1.640 пријава поднели су оштећени

У овом тренутку води се педесетак проактивних истрага, а односе се на случајеве којима руководи тужилац када добије информацију да постоји сумња на неко кривично дело. Та истрага се води пре подношења кривичне пријаве, значи, проверава се да ли има елемената да се она поднесе.

О живости у том одељењу говори и податак да је у наведеном периоду било 99 приговора на одбачај пријава, од чега је већина одбијена јер је оцењено да су неосновани, а 12 је усвојено. За 80 лица истраге још трају

Такође, језиком бројки у анализи, ваља рећи да је изречено 14 затворских казни, 56 условних осуда и осам новчаних. Са 48 је склопљен споразум о признању кривице, од тога за пет лица досуђене су затворске казне, а 42 су условне.

Пријављена су 1.884 мушкарца, од тога је 129 оптужено, а 294 пријаве поднете су против жена, од којих је 12 оптужено.


Ускоро у новим просторијама?

Судска и тужилачка одељења налазе се у Палати правде. Та зграда у Сутјеској 2 је већ пренатрпана: у њој су Основни, Виши, Апелациони и Привредни суд. „Дневник” незванично сазнаје да ће Министарство правде, по постојећем плану, обезбедити у току ове године посебне просторије на новој локацији за Посебна одељења Вишег суда и Вишег јавног тужилаштва. Зграда у којој ће се уселити та одељења већ је одређена, чека се само званична потврда па да почне усељење.


Од 1. марта највише кривичних дела поднето је за злоупотребу положаја одговорног лица – 282, проневере – 104 и за преваре у обављању привредне делатности – 47, саопштила је кроз бројке за „Дневник” заменица тужиоца и портпаролка Посебног одељења за корупцију Мирјана Пековић.

Подсетимо, Законом о организацији и надлежости државних органа у сузбијању организованог криминала, тероризма и корупције формирана су посебна одељења при вишим тужилаштвима и вишим судовима. Њихова седишта су при вишим судовима у Новом Саду, Београду, Нишу и Краљеву. У Посебном одељењу за сузбијање корупције при Вишем суду у Новом Саду од 1. марта именовано је шест судија које ће поступати у тим предметима у првостепеној кривичној материји и решавају предмете у вези с надлежношћу ванрасправног кривичног већа, и двојица судија за претходни поступак.

М. Вујачић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести