ОШ Милош Црњански: Први у граду црвене дневнике заменили електронским

НОВИ САД: Класични, чувени црвени школски дневници, званично су замењени електронским у ОШ „Милош Црњански”, првој новосадској школи која је увела ту праксу. Осим тога, електронски дневници ће, за сада, бити уведени у још пет школа у нашем граду.
os milos crnjanski
Фото: Dnevnik (Radivoj Hadžić)

Тим новим, дигиталним процесом, биће обухваћени сви разреди, осим првог.

У електронски дневник се уносе потпуно исти подаци као и у папирне, односно и даље постоје рубрике у које се уносе подаци о ученицима, оцене, изостанци..., објашњава директорка ОШ „Милош Црњански” Зденка Ивковић.

Како је даље казала, предност нове методе је што се све то много брже уноси, а наставнику је врло лако да прати све што је уписао у оквиру свог предмета, као што су унете оцене и напомене или које наставне једнице је одржао.

Осим тога, сви статистички извештаји, обрачуни и сличне операције, које су се, иначе, радиле ручно, „пешке”, сада ће бити аутоматске и неупоредиво брже, истакла је Ивковић.


Нови предмети са новим садржајима

Поред електронских дневника, али и могућности враћања ученичких униформи, нова школска година донела је и три нова предмета за петаке, који представљају савремене и прилагођене верзије Информатике, Физичког и Техничког.

Наме, Информатика и рачунарство је сада обавезан предмет, на коме ће се ђаци учити програмерским вештинама.

Из досадашњег предмета Техничко и информатика је, потом, избрисан информатички део, те је настала Техника и технологија, која ће петацима пружити већи осврт на технологију обраде материјала.

Физичко је допуњено здравственим васпитањем, те је предмет обогаћен основама здравог живота, али и садржајима као што су излети, клизање...

Како је раније најављено, план је да се програми за више разреде постепено развијају и уводе.


Фото: Dnevnik (arhiva)
Увид у целокупан електронски дневник имају само директор, одељенски старешина и координатори који су техничка подршка.

Остали наставници могу видети само оне податке који су унети у оквиру њиховог предмета, док родитељи могу видети само уносе који се тичу њихове деце.

Комплетан увид у електронски дневник доступан је и Министарству просвете, те сада, каже наша саговорница, више не би требало да буде забуна о броју ученика по школама.

Потребно је и да наставници у учионици имају сталан приступ интернету, као и рачунар или таблет, што је у ОШ „Милош Црњански” и обезбеђено, а уносе могу креирати чак и мобилним телефоном.

Основно, као што су изостанци, наставне једнице које се тог дана обрађују или оцене, уносе се на самом часу, а све друге додатне белешке, као што су оне с одељенског већа или родитељских састанака, могу се унети у дневник и из друге просторије и у неко друго време, па чак и од куће.

Време уноса податка се такође види, те ће нам то дати прилику да пратимо и то колико наставници ажурно воде документацију, каже Зденка Ивковић.

Идеја електронских дневника је и да родитељи могу да им приступе у било које време и да виде оцене, као и напомене наставника, а видљиви ће им бити само подаци који се тичу њиховог детета.

По речима Зденке Ивковић, то би требало да унапреди комуникацију између породице и наставника, а изговори типа „немам времена” више неће бити валидни, пошто ће родитељи, уз помоћ интернета, у било које доба моћи да се информишу о свом школарцу.

Електронски дневник је, додаје наша саговорница, и раније постојао у тој школи, који им је направила једна софтверска фирма, али се радило о програму интерног карактера за наставнике и родитеље, који није био редовно ажуриран.

Видећемо како ће функционисати ови електронски дневници, а верујем да ће допринети школству у позитивном смислу. Ушли смо у еру рачунара и мислим да је то будућност сваке школе, оптимистична је директорка ОШ „Милош Црњански”.

Д. Ристић

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести