Тражи се пројектант за атлетску дворану и стадион на Југовићеву

Након два неуспела покушаја да нађе пројектанта атлетске дворане и стадиона на Југовићеву, Градска управа за грађевинско земљиште и инвестиције  расписала је нови јавни позив за израду техничке документације.
 Foto: Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije
Фото: Фото: Градска управа за грађевинско земљиште и инвестиције

Рок за подношење понуда је 22. март, а 25 дана након тога биће донета одлука о додели уговора или о обустави поступка. 

Спортски центар планиран је у југозападном делу Југовићева, а како је наведено у тендерској документацији, изградња таквог комплекса значајна је не само за врхунске атлетичаре већ и за афирмацију и развој спорта на националном и међународном нивоу, као и за туризам, али и економију.

У оквиру комплекса, који ће се простирати на 12.000 квадратних метара, биће атлетска дворана висине до два спрата, стадион, помоћни терени, стазе за загревање, простори за дечју атлетику и игралишта, паркинзи...

План детаљне регулације предвиђа градњу атлетског комплекса северно од Булевара војводе Степе, иза пословних објеката, а реч је о земљишту у склопу касарне „Југовићево“. Иначе, у близини планираног спортског центра предвиђене је и градња вишеспратница са становима намењеним припадницима снага безбедности.

У оквиру комплекса, који ће се простирати на 12.000 квадратних метара, биће атлетска дворана висине до два спрата, стадион, помоћни терени, стазе за загревање, простори за дечју атлетику и игралишта, паркинзи, пешачке и колске комуникације, као и простор за трим-стазе, али и спортове попут тениса, малог фудбала и слично. Око 60 одсто укупне површине комплекса намењено је спортским садржајима, а на преосталом делу земљишта планиране су зелене и слободне површине и паркинзи.

Како је наведено у конкурсној документацији, дворана за атлетику требало би да има овалну стазу дужине 200 метара, са шест стаза (два правца и две кривине), затим стазу за спринт, залетиште за скок увис, скок с мотком, два залетишта за скок удаљ и троскок, као и простор за бацање кугле. Предвиђен је капацитет од 1.500 до 2.500 места за седење, а у зависности од ранга такмичења, остављена је могућност за убацивање монтажно-демонтажних трибина. Осим пратећих садржаја неопходних за функционисање спортског објекта, попут санитарних чворова с тоалетима и купатилима, свлачионица и других, планиране су и просторије за администрацију, сале за гимнастику, аеробик, као и теретана. Урбанисти су оставили могућност и да у склопу дворане буду простори за комерцијалне и услужне делатности, као и мањи угоститељски пунктови, али да не прелазе више од десет одсто укупне површине.


Поверење „МХМ пројекту”

Пројектовање инфраструктурног опремања простора на којем је планиран атлетски комплекс Градска управа за грађевинско земљиште и инвестиције поверила је новосадској фирми „МХМ пројект“. Вредност уговора је 6,5 милиона динара, а поменуто предузеће као носилац посла имаће 120 календарских дана да заврши техничку документацију, заједно са Заводом за комуналну хидротехнику „Аква пројект“ из Суботице.

У склопу инфраструктурног опремања, осим режијских и приступних саобраћајница и паркинга, требало би испројектовати и секундарну водоводну мрежу, као и одвођење отпадних и атмосферских вода на дужини од око 650 метара. Предвиђена је и нова јавна расвета, коју је, како је у тендерској документацији наведено, неопходно ускладити с оном у околним улицама, али и с рангом саобраћајних површина.


Планирано је да дворана функционално и конструктивно буде повезана са стадионом.

У оквиру атлетског стадиона, површине од 2.000 до 2.800 квадрата и капацитета 2.000 до 5.000 седишта, предвиђена је овална стаза дуга 400 метара с најмање осам тркачких трака, стазом за стиплчез, те простори са залетиштем за скок увис, скок с мотком, као и два за скок удаљ и троскок, затим простор за бацање кугле, диска, кладива и копља.

У јужном и западном делу комплекса планирани су отворени спортски терени, односно помоћни терен за бацачке дисциплине, површине око 0,92 хектара, стазе за загревање, тзв. узбрдице за тренинге и терен за дечју атлетику с две јаме за скок удаљ. Како је наведено у тендерској документацији, у складу с просторним могућностима локације, реализација још неких спортских терена зависиће од коначних димензија и капацитета атлетске дворане и стадиона.

Интересантно је да је један од услова Градске управе и да спортски центрар буде једноставне и непретенциозне архитектуре, те да се по облику уклапа у архитектуту Новог насеља, али да ипак допринесе стварању новог идентитета тог дела града, који је још неизграђен и неуређен.

Ј. Вукашиновић

 

 

 

 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести