У првих седам месеци скоро 12.000 пријава градској инспекцији

Градска управа за инспекцијске послове од почетка године до  половине августа примила је готово 12.000 позива, односно, како су из Управе прецизирали за „Дневник“, преко Диспечерског центра стигло је 4.445 пријава, док их је преко диспечера Комуналне полиције запримљено 7.392.
h
Фото: Dnevnik.rs

Највише жалби односило се на ремећење кућног реда у стамбеним и стамбено-пословним зградама, трговину ван продајног објекта (нелегални промет робе), непоштовање радног времена угоститељских објеката, одржавање хигијене површина јавне намене (депоније, чишћење посуда за комунални отпад), држање домаћих животиња и псе луталице, те на пријаве у вези с контролом одржавања комуналних система.

Како наводе из инспекције, поред тих проблема, надлежни су и за пријаве које се односе на заузећа површина јавне намене, бесправно извођење грађевинских радова на постојећим објектима, оштећење коловоза и сигнализације као и пријаве везане за буку привредних субјеката.

По наводима из градске инспекције, у протеклом периоду Градска управа за инспекцијске послове, Сектор комуналне инспекције, Одсек за контролу трговине, у сарадњи с Комуналном полицијом, свакодневно је контролисао нелегални промет робе на јавним површинама у граду. Тако је током ове године издато више од 300 налога за инспекцијски надзор на територији града у вези с нелегалним прометом робе на јавној површини. Током тих контрола, кажу у ГУИП-у, од неколико особа одузета је роба те су Прекршајном суду у Новом Саду подношени захтеви за покретање прекршајног поступка.

Комунална инспекција води рачуна о примени Закона о становању и одржавању зграда и прописа донетих на основу њега, а који се односе на контролу коришћења и одржавања зграда као и контролу рада управника и професионалних управника стамбених заједница.

Тако је, по подацима УГИП-а, од почетка 2018. године 450  власника посебних делова зграда, односно управника стамбених заједница, поднело пријаве инспекцији. Већина пријава односила се на неисправност кућних инсталација и заузеће заједничких просторија у стамбеним и стамбено-пословним зградама, и оне су решаване у сарадњи с управницима стамбених заједница и организацијама којима је уговором поверено обављање послова на одржавању зграда.

Од 1. јануара до 14. августа ове године најчешће пријаве по којима је поступила Комунална полиције биле су: контрола радног времена угоститељских објеката, ремећење кућног реда, контрола заузећа површине јавне намене, остављање возила на јавној површини и извођење паса без повоца.


Управник зграде прва адреса за жалбе

Из инспекције подсећају на то да, уколико се кућни мир ремети у периодима дана када то није дозвољено, станар који је то уочио најпре о томе обавештава управника зграде, те, уколико се тиме  проблем не реши, обавештава се надлежна инспекција. Професионални управник је дужан да заприма пријаве (непоштовање кућног реда, бука и други штетни утицаји у згради...) сваким даном у седмици, у периоду 00–24 часа, док Комунална полиција излази директно по пријави грађана само у случају да управник стамбене заједнице није именован или није доступан.   


По градској одлуци, подсећају из инспекције, радно време угоститељских објеката за исхрану и пиће, који се налазе у стамбеним зградама за породично и вишепородично становање, у пословним зградама, на бензинским станицама у граду, на пловилима и другим објектима, могу почињати рад најраније у 7 сати и радити најдуже до 23 сата радним данима и недељом, а петком и суботом до 1 сат наредног дана.

„Потребно је истаћи да је на територији града тренутно седам објеката на основу решења Градске управе за привреду стекло услов за тзв. продужено радно време, односно до 3 часа“, наводи се у одговорима из Градске управе за инспекцијске послове.

Новчана казна од 150.000 динара изриче се привредном друштву или другом правном лицу, предузетник се кажњава новчаном казном од 75.000, а одговорно лице у правном лицу с 25.000.

„Служба комуналне полиције је од почетка 2018. године, на основу предметне одлуке, поступала 790 пута и у 488 случаја је изречана новчана казна и исписан прекршајни налог“, стоји у одговорима градске инспекције, и додаје се да комунални полицајци, заједно с полицијом и инспекторима котролишу рад угоститељских објеката у граду. За буку на јавном месту, ван угоститељских објеката, надлежна је редовна полиција, кажу у инспекцији.

Од почетка године до половине августа обављено је 610 контрола заузећа јавне површине и том приликом изречено 212 новчаних казни, односно прекршајних налога прекршиоцима који су користили јавну површину супротно намени, односно без одобрења, кажу у ГУИП-у.

С. Кр.

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести