ЗБОГ ВЕЛИКЕ ПОНУДЕ СТАНОВА Гарсоњера и за 120 евра

Од увођења ванредног стања, број слободних станова за издавање у Новом Саду је значајно порастао, а потражње за њима има врло мало, што је довело до тренда опадања цена некретнина, те тренутно могу да се закупе за много мање новца него пре више од месец.
1
Фото: Dnevnik.rs

Како сазнајемо, у понуди се ових дана могу наћи станови различитих структура и у разним деловима града по разноврсним ценама. У агенцијама за некретнине тврде да се тржиште практично замрзло, посебно када је реч о продаји. Станове, како кажу у агенцијама, изнајмљују само они који тренутно немају другу опцију, па је приметно да се они издају у много мањој мери него пре него што су грађани у Србији почели да обољевају од коронавируса.

У агенцији за некретнине „Реал Хоусе” кажу да је тржиште ослабљено и због ограниченог времена кретања грађана и мера које су уведене да би се спречио контакт људи, због чега има доста власника станова, али и закупаца, који се плаше да показују, односно разгледају станове.

– Неки станодавци су опростили кирије, па од закупаца траже само да плате рачуне, те су на тај начин задржали станове, а власници су остали неоштећени – прича за „Дневник” власник агенције „Реал Хоусе” Владимир Рафајловић. – Дешава се и да су закупци само изашли из стана, отишли својим кућама, па су станодавци остали на цедилу. Станови су им празни, а треба плаћати рачуне. Има, додуше, и оних који су уступили своје станове медицинарима. Чињеница је, и најчешћи случај, да су цене станова за издавање пале или су у паду. До ванредног стања имали смо мањак станова у граду, што значи да је потражња била већа него понуда, и самим тим су цене биле врло високе. Преко ноћи то се све променило, чим је проглашено ванредно стање многи су отказали станове, а чак и они који су их тражили су од тога одустали. Због тога сада имамо велики број станова у понуди с нижим ценама. Тако је, на пример, гарсоњера која се издавала за 200 евра, пре десет дана снижена на 150, а данас на 120. То значи да суграђани станове идају само да би их издали, да би било шта добили и да им стан не би био празан.

Рафајловић додаје да се не зна колико ће такво стање на тржишту потрајати, али да верује да ће оно бити условљено и ситуацијом у земљи и целом свету. Верује да ће се стање на тржишту некретнина нормализовати на јесен, када студенти и школарци крену у потрагу за становима, премда, додаје, не зна се какве цене тада можемо очекивати.

Будући да је велики број грађана остао без посла или им је услед новонастале ситуације смањена плата, није занемарљив и број оних који су остали без стана или им кирије нису смањене. Ипак има и оних који су се договорили с власницима станова, попут Новосађанина Стојана Ћутила, који је до увођења ванредног стања плаћао 250 евра месечно за полунамештен дворишни стан на Телепу, а сада му је најамнина преполовљена.

– Сам сам рекао да не могу више да плаћам, али с обзиром на то да они имају у свом власништву седам станова, мислим да им то није проблем – каже Стојан. – Договор је да се то мора после овог стања надоместити у ратама јер њима кредит није опроштен, самим тим не могу ни они нама кирију, али ће нам изаћи у сусрет да помере део.

Иако има и доста оних који нису спустили цену кирије, највише је, чини се, оних станодаваца који су то учинили. Додуше, има и власника станова који су у потпуности обуставили наплату кирије својим подстанарима, а међу њима је и суграђанка Наташа Радновић, која својој станарки тражи само да плаћа рачуне током пандемије коронавируса. 

– Она је и сама остала на 60 одсто плате и није ми у циљу да оде јер онда сама треба да платим рачуне – објашњава Наташа. – Иначе је скроз коректна и културна и немам с њом никаквих проблема. У оваквим ситуацијама мислим да је солидарност више него потребна. Ја сам у могућности, јер ипак за сада радим и примам плату. Могу се стрпити неколико месеци. Не знам како би ми било да сам остала без посла па да немам прихода, овако ипак се може.

В. Бијелић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести