Српкиње боље од Хрватица, Црвендакић незаустављива

Женска репрезентација Србије у кошарци у првом мечу квалификација за Европско првенство 2023. убедљиво савладала Хрватску као гост у Забоку – 84:66.
Кошаркашки савез Србије/Кошаркашице Србије

Србија је добро отворила меч и после поена расположене Црвендакић у 5. минуту повела 13:5. Држао је ривал активан резултат, серијом 11:5 у 9. минуту вратио се у меч – 19:20, али је наш тим до краја прве деонице подигао предност на 24:21.

На старту друге четвртине сјајна Црвендакић је везала седам поена и повећала предност на 31:25, И даље се Хрватице нису дале, али смо после тројке Андресон и двојке Црвендакић дошли до прве двоцифрене предности – 38:28. Донела је одлична Крајишник, нови капитен, и „плус 12“, па још једном тројком Црвендакић и Јанковић великих „плус 17“ у 19. минуту – 52:35. До одласка на велики одмор Чађо је погодила тројку, за 55:35.

На старту трећег периода игре, Хрватска је искористила кратак пост у нападу Србије и у 26. минуту смањила на 46:57 серијом 11:2. Међутим, узвратиле су изабранице Марине Маљковић са два успешна напада, а на последњу паузу отишло се при резултату 51:62.

Пришле су Хрватице на почетку последње деонице на „минус осам“ – 54:62, али је Србија поново отишла на двоцифрен вишак – 71:59 у 34. минуту. Држала је Хрватска прикључак, који је пореметила Чађо тројком, па Крајишник двојоком у 37. минуту за 76:62, када је коначни исход већ био известан.

На крају, наш тим је славио са убедљивих 84:66 и остварио први тријумф у квалификацијама за Европско првенство 2023.

Сјајна је била Александра Црвендакић, која је са 33 поена водила наш национални тим до важног тријумфа.

До краја квалификација играће се још два прозора – у новембру 2022. и фебруару 2023. године, када Србију очекује двомеч са Бугарском, односно дуел са Хрватском у Србији.

Чак 38 репрезентација бори се за 14 места на Еуробаскету 2023. године где ће се наћи поред домаћина Израела и Словеније. Пласман ће из квалификација обезбедити десет репрезентација – победника група, као и још четири најбоље другопласиране екипе.

Хрватска – Србија 66:84 (21:24, 14:31, 16:7, 15:22)

ЗАБОК: Дворана у Забоку, судије: Јалман (Турска), Бисуел (Француска), Деман (Француска).

ХРВАТСКА: Машић, Бегић 19, Марић, Слоњшак 13, Цвитковић, Петрак 3, Дојкић 18, Тадић 5, Периша, Бура 8.

СРБИЈА: Чађо 12, Јовановић, Црвендакић 33 (7ск), Андерсон 13, Станковић, Ногић 2, Јанковић 2, Крајишник 15, Катанић 4, Ђорђевић 1, Олић 2, Турудић.