light rain
11°C
09.05.2025.
Нови Сад
eur
117.2248
usd
104.3947
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

In memoriam: Слободан Кузманов Куза (1947-2016)

07.05.2016. 18:26 13:33
Пише:

После тешке болести преминуо је Слободан Кузманов Куза, новосадски графичар који је оставио снажан уметнички печат не само у Новом Саду и Србији, већ и у многим државама света.

Рођен је 29. марта 1947. године у Новом Саду. Био је технички уредник “Индекса”, “ Гласа омладине”, “Става” и листа “Дневник”. Као члан УПИДИВ-а бавио се графиком, карикатуром, таписеријом, опремом књига, плакатом и сликарством. Прву самосталну изложбу имао је на Трибини младих у Новом Саду 1971, потом је излагао и 1972,1973,1974. и 1987. године, а приредио је и вернисаж у Бечу у Хартмановој галерији.

Кузини радови били су део многих колективних изложби код нас и у свету: Париз, Вроцлав, Братислава, Беч, Токио... На Међународном салону карикатура у Монтреалу награђен је 1970. и 1971. године. Добитник је и новосадске Награде пунолетства 1970. за уметничку карикатуру, а освојио је прву награду СЛУПУЈ-а за плакат Унеска 1971.године.



Препознатљиве су његове графике са пужем и Петроварадинском тврђавом, које украшавају многе просторе у Новом Саду, а ликовни критичари били су сложни у оцени да Кузини радови имају додирних тачака са стрипом, да у боји делује експресионистички, да је илустративно сатиричан, али и да никада не изневерава уметнички ниво.



Куза је без сумње био велики уметник, али је изнад свега био велики човек и драг сарадник.

 

Пише:
Пошаљите коментар