overcast clouds
17°C
05.06.2026.
Нови Сад
eur
117.3182
usd
100.6764
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

СРБИЈА И ДАЉЕ У ГРАНИЦАМА ЦИЉА Инфлација под контролом, цене хране и пића драматично пале

21.11.2025. 11:20 11:34
Пише:
Извор:
Дневник
a
Фото: nbs.rs

Међугодишња инфлација у Србији ће наставити да се креће током периода важења Уредбе о посебним условима за обављање трговине за одређену врсту робе, којом су од септембра на шест месеци ограничене трговинске марже на прехрамбене и производе кућне хемије на 20 одсто, као и у средњем року, у границама од око централне вредности циља три плус-минус 1,5 одсто, изјавила је гувернер НБС Јоргованка Табаковић.

Она је на презентацији „Извештаја о инфлацији - новембар 2025” рекла да се крајем 2026. очекује да инфлација буде четири одсто. Табаковићева је навела да кретању инфлације у границама циљане вредности треба да допринесу најављено доношење системских закона којима ће се спречити непоштене трговачке праксе, попуштање трошковних притисака из међународног окружења, ефекти досадашњег слабљења долара према евру, као и долазак нове пољопривредне сезоне, под условом да буде боља од овогодишње. 

Раст зарада , већи расположиви доходак за потрошњу, како је додала, требало би да делује у супротном смеру, али ни по том основу се не очекују већи инфлаторни притисци. Гувернерка је подсетила да је укупна међугодишња инфлација у Србији у септембру знатно успорила, на 2,9 одсто, а у октобру на 2,8 одсто, у великој мери као резултат деловања Уредбе о посебним условима за обављање трговине за одређену врсту робе о ограничењу маржи. 

Истакла је и да је захваљујући Уредби о маржама 147 производа у септембру смањило цену на месечном нивоу тако да је међугодишњи раст цена хране и безалкохолних пића са 7,8 одсто у августу пао на 1,7 одсто. Према њеним речима, сектор услуга се, међутим, није опоравио, а и грађевина је успорила, а очекује се и пад нето извоза. Табаковићева је навела и да је пројекција раста БДП-а за 2026. гдину 3,5 одсто и да ће раст бити вођен домаћом тражњом, додавши да ће Експо допринети расту инвестиција. „Пројектујемо да ће раст БДП-а у 2027. износити пет одсто, а убрзању његове динамике биће подстакнуто већим извозом услуга због одржавања специјализоване изложбе Експо 2027”, рекла је гувернер централне банке Србије.

Извор:
Дневник
Пише:
Пошаљите коментар