clear sky
28°C
07.06.2026.
Нови Сад
eur
117.3182
usd
100.6764
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

„ДНЕВНИК” У ПОСЕТИ ЗЕНИЧКО-ДОБОЈСКОМ КАНТОНУ Краљевски градови, природа и - пирамиде

23.11.2025. 14:28 14:48
Извор:
Дневник
комбо
Фото: Дневник

Зеничко -добојски кантон сместио се у централној Босни и Херцеговини и простире се на површини од око 3.200 квадратних километара.

Овај део БиХ туристички је још увек недовољно развијен и потенцијални гости не знају шта се све ту може видети. Ипак, последњих неколико година то се мења и у ову привредну грану све више се улаже, граде се савремени хотели и смештајни капацитети, све више домаћинства, пре свега у мањим срединама и селима, у још увек нетакнутој природи, окрећу се сеоском туризму, повећава се квалитет услуге и број гостију који долазе. Томе у прилог иде то што су на подручју овог кантона значајни споменици културе и природни бисери.

п
Фото: Дневник

Будући да је реч о великом простору на којем има шта да се види и  шта да се сазна, за обилазак и упознавање није довољно неколико дана. То је, можда, и јако добро јер отвара могућност да, након што једном виде овај крај, упознају људе и осете њихову љубазност и предусретљивост, многи пожеле поново да дођу. Најбоља препорука за то је оно што  Зеничко -добојски кантон има и што нуди гостима - од арехолошких налазишта, краљевских градова, споменика неких давних времена, музејских простора до најсавременијих спортских терена. И, наравно, богатство и лепота природе на сваком кораку. 

п
Фото: Дневник

Седиште кантона је Зеница. Овај град дуго година је био препозанaтљив пре свега као индустријски град јер је у Жељезари Зеница, основаној још 1892. године, крајем  осамдесетих година прошлог века радило око 24.000 људи. Одавно је Зеница престала да буде град челика, али и даље у њему постоји истоимени фудбалски клуб. Данас је Зеница, која је име добила птици - сјеници, или можда по зеници ока,   другачији град, град у којем је све више зеленила и паркова, међу којима се издваја Канберовића поље, град који памти своју дугу прошлост и гледа у будућност.  У овом граду је велики број културно-историсјких споменика који подсећају на то како се некад живело и радило - Султан- Ахмедова џамија, Хаџи-Мазића кућа изграђена у првој половини 19. века, Аустријска чесма из 1910. године, која се неретко назива и коњска... Ту је и  Босанско народно позориште на чијем улазу посетиоце дочекује скулптура “Завеса”, дело вајара Душана Џамоње...

Голф терен

За оне који воле активан одмор и уживање у спортким активностима право је место Голф терен Forest creek,  у  близини Завидовића, на уласку у Парк природе Тајан. Овај голф терен има девет  рупа укупне дужине 3.868 метара, а кроз игралиште тече река која чини водену баријеру на свакој рупи игралишта. На терену се одвијају такмичења и међународни турнири, али се праве и први кораци у игрању голфа. Захваљујући природним лепотама које су његов део, овај терен носи епитет једног од најлепштих голф терена у Босни и Херцеговини и региону.    

У Зеници је и највећа наткривена пијаца у БиХ, коју обилазе многи посетиоци овог града. Гастрономска понуда је шаролика и богата, а уобичајено је попити бозу, негазирано безалкохолно пиће од житарица, које се пије хладно, али и салеп - традиционално турско пиће, које се послужује топло, а припрема од кртоле/гомоља каћуна - и још неколико састојака.  

дне
Фото: Дневник

У Зеничко -добојском кантону је пет заштићених природних подручја - Тајан, Звијезда, Бабина- Твртковац, прашумски резерват Трстионица и спелеолошки комплекс Мокра Мегара и то је само по себи препорука за оне који воле да проводе време у природи. Свакако ваља видети и Краљеву Сутјеску, место у којем је некад била резиденција босанских владара, у којем је и Фрањевачки манастир из 14. века, краљевски град Бобовац између Какња и Вареша, тврђаве у Тешњу и Маглају, али и многе друге дестинације које подсећају на богату историју и културу народа који су живели на овом простору. 

Без стајања у Брези

У овом кантону је и насеље Бреза, које је прославио или бар од заборава сачувао Здравко Чолић, изводећи песму “Станица Подлугови”.  Возови можда и даље овом пругом пролазе, али с обзиром на изглед станице, извесно је да се на станици у Брези не заустављају. 
 

Оно што свакако не треба пропустити је посета Археолошко-туристичком парку “Равне” у Високом. Посета овом парку, а реч је о простору од око 100.000 квадратних метара, који је пре петнаестак година био запуштен а сада је уређен и савремено опремљен, за неке посетиоце може бити само место на којем се може уживати у низу садржаја који се током године одвијају, али за већину је разлог за долазак посета Босанским пирамидама Сунца и могућност да се, уз стручне и обучене водиче, прође/прошета, али и заустави па и медитира у тунелима који су део обиласка.  Да ова дестинација, због многих тајни које се ту крију, привлачи туристе и то из целог света потврђује и то што сваке године број посетилаца расте, па их је тако прошле године било више од 200.000. Треба видети и камене кугле у Завидовићима - округле стене, њих 11, готово савршено обликоване и глатке, 90 одсто  састављене од пешчара, који је, како кажу, много чвршећи него иначе. А то је само део онога што Зеничко -добојски кантон има.  

Забрањено је преузимање текста или дела текста без навођења аутора и наше медијске куће, у виду живог линка који води ка оригиналном садржају. Свако кршење овог правила третираће се као повреда ауторских права.

Извор:
Дневник
Пошаљите коментар