overcast clouds
20°C
04.06.2026.
Нови Сад
eur
117.3182
usd
100.6764
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ЛУВР РАЗБЕСНЕО ТУРИСТЕ, КО НИЈЕ ИЗ ЕУ КАРТУ ПЛАЋА СКУПЉЕ! Нова одлука шокирала посетиоце, управа тврди да има добро оправдање

28.11.2025. 10:15 10:27
Пише:
Извор:
Танјуг/Дневник
Luvr
Фото: Tanjug/AP Photo/Christophe Ena

Лувр ће од почетка наредне године повећати цене улазница за већину посетилаца изван Европске уније за 45 одсто, одлучио је управни одбор музеја.

Туристи из САД, Велике Британије, Kине и других земаља мораће да плате 32 евра за улаз, а повећање би требало да обезбеди милионе евра за планиране реконструкције, пише BBCL.

То је одлучено након пљачке из октобра, када је четворочлана група украла накит вредан 102 милиона долара.

Ревизија спроведена након инцидента указала је на застареле безбедносне системе и инфраструктурне проблеме.

Од 14. јануара посетиоци из земаља ван Европског економског простора плаћаће додатних 10 евра за улазак у музеј, који је прошле године примио скоро девет милиона људи, већином страних туриста.

Више од 10 одсто посетилаца долази из САД, а око шест одсто из Kине.

Музеј се годинама суочава са критикама због превелике гужве, дугих редова и ограниченог капацитета.

Француски председник Емануел Макрон и управа музеја у јануару су најавили мере за унапређење искуства посетилаца, укључујући план да се слика Леонарда да Винчија, "Мона Лиза", премести у нови простор како би се смањила пренатрпаност.

Лувр планира и широку обнову других делова музеја, као и додавање нових садржаја попут тоалета и ресторана, што ће коштати стотине милиона евра.

Раније овог месеца затворена је галерија грчке керамике због структурних проблема.

Истрага поводом пљачке показала је да је музеј последњих година више улагао у куповину уметничких дела него у одржавање и рестаурацију.

Извор:
Танјуг/Дневник
Пише:
Пошаљите коментар