clear sky
21°C
09.06.2026.
Нови Сад
eur
117.3182
usd
100.6764
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ЧОЛУШКИНА СКОРО ФИШЕРОВСКИ ДО ПЕХАРА У НОВОМ САДУ: Велики одзив на другом турниру „Шаховске даме“

08.12.2025. 11:28 12:40
Извор:
Дневник
спорт
Фото: Дневник/Филип Бакић

Женски велемајстор Ирина Чолушкина је поново показала да је једна од најбољих шахисткиња у Србији победивши на другом издању турнира „Шаховске даме“ одржаног у недељу у Културној станици „Еђшег“ у Новом Саду.

На турниру који је саставни део серијала „Дневников месец женског шаха“, а у организацији Шаховског савеза Новог Сада, ШК „Југовић“ из Каћа и „Дневника“, уз подршку Градске управе за спорт и омладину, актуелна вицешампионка Србије и освајачица по два злата и сребра на претходна четири шампионата државе, је на доминантан начин дошла до тријумфа. 

Играло се седам кола, по Швајцарском систему паровања. За таблом се нашло 35 шахисткиња различитог узраста и вештине – од дечице до ветерана, од почетница до велемајсторке, што чини „Шаховске даме“ најмасовнијим отвореним турниром за жене последњих година у Србији. У конкуренцији је било пет такмичарки са међународном титулом (женски велемајстор, женски интермајстор и три женска ФИДЕ мајстора). Поред шахисткиње из Србије, учествовале су и две гошће из Босне и Херцеговине, што турниру даје међународни карактер.

спорт
Фото: Дневник/Филип Бакић

Ирина Чолушкина, некадашња селекторка женске репрезентације Србије, под чијим вођством су наше даме остваривале неке од највећих успеха у скоријој историји српског женског шаха, освојила је 6,5 од могућих седам поена, ремизиравши тек у последњем колу против Ирине Вујатовић. Бивша шампионка СССР-а, Украјине, Југославије, СЦГ и Србије, побољшала је свој рејтинг за убрзани шах за 40 поена и имала рејтинг преформанс од чак 2418! 

– Организација турнира је фантастична, као и сама иницијатива. Нажалост, нема много турнира овог типа, где жене могу да играју заједно и да се друже. Због тога сам и дошла да подржим догађај – рекла је Чолушкина.

Друго место, са 5,5 поена, је заузела одлична Радмила Ковачевић, женски ФИДЕ мајстор из Београда. Вицешампионка Србије у брзопотезном шаху је играла веома добро, и имала само по један пораз и реми, уз пет победа. Она је побегла трећепласираној Ирини Вујатовић за само пола поена. Свакако, младој нади српског шаха је сасвим заслужено припала бронзана медаља. Она је имала најбоље додатне критеријуме у групи од три шахисткиње. 

Четврто место је освојила женски мајсторски кандидат Весна Богдановић, а пето женски интермајстор Марија Марчетић. Најбоља шахисткиња из новосадских клубова је била Данијела Петровић, а најуспешнија такмичарка до 15 година, актуелна шампионка Новог Сада, женски ФИДЕ мајстор Сара Мијић

Организација за похвалу

Организатори су обезбедили одличне услове за игру, како би свака учесница понела кући најлепше успомене. Наградни фонд је био 14000 динара, а припремљене су и многе специјалне награде, док је свака такмичарка добила пригодан поклон на старту турнира. На отварању су се обратили извршна директорка „Дневник Војводина преса“ Снежана Милановић, председник Шаховског савеза Србије Андрија Јоргић, као и председница Шаховског савеза Новог Сада Светлана Стојадинов. Затим су Милановић и Јоргић, који су својим присуством увеличали ово такмичење, одиграли симболични први потез на првој табли. 

спорт
Фото: Дневник/Филип Бакић
Извор:
Дневник
Пошаљите коментар
(ФОТО, ВИДЕО) ОТВОРЕН ТУРНИР „ШАХОВСКЕ ДАМЕ“ У НОВОМ САДУ: „Дневник“ у акцији промовисања женског шаха и стварања традиције
спорт

(ФОТО, ВИДЕО) ОТВОРЕН ТУРНИР „ШАХОВСКЕ ДАМЕ“ У НОВОМ САДУ: „Дневник“ у акцији промовисања женског шаха и стварања традиције

07.12.2025. 11:51 12:08
ТУРНИР „ШАХОВСКЕ ДАМЕ“ У НЕДЕЉУ У НОВОМ САДУ: Прави пример промовисања древне игре код лепшег пола
спорт

ТУРНИР „ШАХОВСКЕ ДАМЕ“ У НЕДЕЉУ У НОВОМ САДУ: Прави пример промовисања древне игре код лепшег пола

06.12.2025. 17:58 18:00
ДНЕВНИКОВ МЕСЕЦ ЖЕНСКОГ ШАХА: Младост Капабланке надвладала искуство
спорт

ДНЕВНИКОВ МЕСЕЦ ЖЕНСКОГ ШАХА: Младост Капабланке надвладала искуство

07.12.2025. 08:00 08:00