clear sky
20°C
09.07.2026.
Нови Сад
eur
117.3182
usd
100.6764
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Невероватан податак ЧАК 28 СРПСКИХ РЕЧИ ЗВАНИЧНО КОРИСТЕ ЕНГЛЕЗИ Налазе се у Оксфордском речнику

16.12.2025. 17:36 17:49
Пише:
Извор:
Лепоте Србије
речник
Фото: Ilustracija pixabay

Енглеских позајмљеница у нашем језику има много, али чак 28 српских речи ушло је у енглески речник. Њих зовемо србизми.

У анализи објављеној за лист "Политика" професор Филолошког факултета у Београду Ненад Томовић наводи неке од њих, који су преузети из речника најеминентнијих британских и америчких издавача као што су  Oxford English Dictionary и Merriem-Webster’s Унабридгед Dictionary, премда су за проверу коришћени и други релевантни извори.

Ево које речи се најчешће користе:

Најпопуларнија и прва наша реч која је ушла у енглески речник, и за коју због тога зна цео свет, јесте реч ВАМПИРЕ одн. вампир. Енглези су је усвојили у првој половини 18. века. Многи ову реч тумаче као реч словенског порекла и не везују је за конкретан језик, док је амерички лексикографи приписују српском језику.

Још једна позната и честа реч је ПАПРИКА, која припада стандардном енглеском вокабулару.

Ту је и национално пиће ШЉИВОВИЦА, које је још у 19. веку стигло до Енглеза, највероватније преко немачког, на шта указују облици sliwowitz и сливовитз.

У двадесетом веку и наше речи СЛАВА и СЛАТКО стигле су у ову краљевину.

Неколико речи које су везане за српски фолклор у енглески улазе у 19. веку када се енглеска читалачка публика први пут сусреће са нашом народном књижевношћу. Тако је, наша реч ВИЛА, у облику вила или wili, забележена у неким текстовима везаним за натприродна бића.

Како су се песме о вилама могле чути уз ГУСЛЕ које свира ГУСЛАР, није ни чудо да су у 19. веку забележене и те речи.

Наше традиционално КОЛО енглески лексикографи познају преко сто година.

Поред ових, речници региструју још неке речи карактеристичне за српску средину - у њих спадају ЗАДРУГА, која се односи првенствено на породичну задругу, скупштина и четник.

Лепоте Србије

Извор:
Лепоте Србије
Пише:
Пошаљите коментар
ОВО СУ ТРИ НОВЕ РЕЧИ У СРПСКОМ РЕЧНИКУ Усвојени предлози наишли на различите коментаре, посебно друга разљутила Србе
reci

ОВО СУ ТРИ НОВЕ РЕЧИ У СРПСКОМ РЕЧНИКУ Усвојени предлози наишли на различите коментаре, посебно друга разљутила Србе

12.12.2024. 20:29 20:43