КАМЕРЕ ЗАБЕЛЕЖИЛЕ СУМЊИВЕ СИТУАЦИЈЕ - ОСТАВЉАЛИ КЕСИЦЕ У ШКОЛАМА Више од 200 случајева, СУМЊА СЕ НА ПСИХОАКТИВНЕ СУПСТАНЦЕ
Током неколико месеци рада система видео-надзора у београдским основним школама забележено је више од 200 различитих инцидената, међу којима се посебно издвајају сумње на злоупотребу психоактивних супстанци у школским двориштима, изјавила је данас градска секретарка за образовање и дечју заштиту Александра Чамагић.
- Анализирајући врсте инцидената, приметно је да је током априла и маја регистровано највише случајева сумње на злоупотребу психоактивних супстанци у школским двориштима. Тако су у априлу регистровано 33 случаја, што је чинило 75 одсто од укупно регистрованих догађаја - рекла је Чамагић за Тањуг.
"Непозната лица у школском дворишту остављају кесице"
Додала је да је 9. септембра видео надзором утврђено да непозната лица у дворишту једне од београдских основних школа остављају кесице у конструкцију справа за играње.
Нагласила је да је током новембра број регистрованих догађаја ове врсте је значајно нижи, па је оваква врста догађаја регистрована у два случаја.
Чамагић наводи да ови подаци указују на то да су се, због интервенција полиције и Патролне службе по налогу Центра за видео надзор, починиоци ових догађаја у највећем броју изместили из школских дворишта.
- По регистровању догађаја Kонтролни центар је у 111 случајева, када је било потребно обавестио надлежну полицијску станицу. По обавештењу Kонтролног центра, надлежне полицијске патроле су изашле на место догађаја 84 пута или у 75 посто случајева - рекла је она.
Чамагић је навела да је до сада у 309 објеката основних школа уграђено 5.580 камера на објекте основних школа а да је у 212 објеката вртића постављено 2.865 камера.
Kамере препознају оружје и опасне предмете
- Kамере имају јединствен софтвер који препознаје оружје и опасне предмете, а прате се двоструким системом надгледања. Путем Центра за видео надзор у коме само овлашћени оператери имају приступ и при свакој инцидентној ситуацији шаљу најближу патролу градске службе безбедности и обавештавају истовремено полицију - објаснила је Чамагић.
Додала је да је у току постављање монитора у школама, где ће родитељи моћи да се увере да све камере надзиру ту школу и да систем у потпуности прати активности око школе.
- Патроле којих имамо их 30 обилазе свакодневно, најмање једном дневно и једном ноћу објекте под видео надзором и имају изузетно добру сарадњу са управама школа и вртића, што потврђује чињеница да је градска служба безбедности добила је од стране управа школа преко 50 дописа захвалности на професионалности, сарадњи и унапређењу безбедности у школи - рекла је Чамагић.