СПЦ ДАНАС ОБЕЛЕЖАВА 20.000 МУЧЕНИКА СПАЉЕНИХ У ЦРКВИ Веровање је да овом молитвом ДОБИЈАМО СНАГУ ЗА БОРБУ ПРОТИВ СВИХ НЕДАЋА
Верници Српске православне цркве, данас, 10. јануара, обележавају спомен на Светих двадесет хиљада мученика никомидијских, хришћана који су пострадали због своје вере почетком 4. века.
Трагични догађаји који се данас помињу збили су се 302. године у граду Никомидији, у време владавине римског цара Максимијана Херкула. Према историјским изворима и црквеном предању, хришћанство је у том периоду у Никомидији доживљавало процват, што је изазвало гнев и огорченост цара, који је почео да кује план за њихово масовно погубљење.
Сазнавши да ће се хришћани окупити у великом броју како би прославили празник Рођења Христовог (Божић), цар је наредио војсци да опколи цркву. У тренутку када је служба почела, царев изасланик је прекинуо вернике са застрашујућом поруком: биће поштеђени само уколико одмах принесу жртву паганским идолима. У супротном, читава црква ће бити спаљена.
У тренуцима неизвесности и страха, народ је охрабрио архиђакон речима које се и данас памте.
"Погледајте, браћо, на жртвеник у олтару Господњем и разумите да се на њему сада за нас жртвовао Господ и Бог наш истинити, па зар ми да не положимо за Њега душе наше на месту овом светом!"
Након овог позива, верници су једногласно одлучили да остану верни својој вери по цену живота. Тог дана је, певајући славу Божју, у пламену изгорело двадесет хиљада хришћана.
Овај празник нас подсећа на снагу духа и непоколебљивост у искушењима. Верници би на овај дан требали да се придржавају хришћанских врлина трпељивости и уздржаности, показујући љубав према ближњима чак и у најтежим животним околностима.
Уколико желите себи и својим најближима да улијете снагу и вољу да успешно савладају све препреке, народно предање саветује да се изговори следећа молитва:
"Мученици Господњи, блажена је земља која се напила ваше крви и свето је место које је примило ваша тела: У подвигу, ђавола победисте и Христа са слободом проповедасте! Њега као Благога молите да спасе душе наше. Амин."